دعا برای امام عصر(عج)

مکیال المکارم فى فوائد الدعاء للقائم(ع)، اثری به زبان عربى است که توسط جناب آقای سید محمدتقى موسوى اصفهانى است در سال ۱۳۳۰ق، نگارش یافته و مشتمل بر علل، فواید و نتایج دعا براى حضرت ولى‌عصر(عج) و نیز وظایف منتظران و شیعیان آن حضرت(ع) در زمان غیبت است. مؤلف در خواب به زیارت حضرت ولى‌عصر(عج) شرفیاب شده و به امر آن جناب اقدام به تألیف کتاب کرده و آن را به سفارش ایشان بدین نام، نامیده است. از جمله ویژگى‌هاى این اثر آن است که با دلایل عقلى و نقلى ثابت کرده که دعا براى امام عصر(عج) از مهم‌ترین وسایل براى رسیدن به مراحل عالیه کمال و نیل به درجات برجسته معنوى است؛ علاوه براینکه آثار دنیوى بسیارى نیز دارد. کتاب، در دو جلد، در هشت بخش، به‌صورت استدلالى، به تشریح و توضیح فوائد دعا براى آشکار شدن حجت الهى پرداخته و با بیان دلایل عقلى و نقلى فراوان، لزوم دعاى بسیار براى تعجیل در فرج منجى عالم بشریت، اثبات شده است. وجوب شناخت امام(ع)، معجزات و کرامات امام عصر(ع)، نتایج دعا براى فرج، اوقات، مکان‌هاى مناسب و چگونگى دعا به همراه ویژگى‌هاى امام عصر(ع)، از مهم‌ترین مباحث این اثر بوده و ویژگى‌هاى ایشان به ترتیب الفبا آمده است. نویسنده، مجموعه دعاها و توسلات مأثوره در اوقات مختلف و بر اساس دستورات اهل‌بیت(ع) را نقل نموده و درباره کیفیت دعا براى تعجیل فرج حضرت(ع) بحث کرده است. کتاب دربردارنده بحث‌هاى مختلف و بسیار بااهمیت در زمینه‌هاى حدیث، فقه، کلام، رجال و حتى فلسفه و ادبیات است که با اسلوب بدیع، سبک جالب و نتیجه‌گیرى‌هاى درستى توأم مى‌باشد. بسیارى از مطالب مربوط به عقیده مهدویت و موضوع حضرت حجت(ع)، تحت عنوان دعا براى آن حضرت و تضرع به درگاه الهى براى حفظ وجود شریفش از ناملایمات و آفات، مورد بررسى قرار گرفته است.

در بخش اول و دوم، با دلیل عقلى و نقلى اثبات شده است که ایمان بدون شناخت امام زمان(ع) تحقق نخواهد پذیرفت و در پى اثبات امامت حضرت حجه بن الحسن العسکرى(عج)، قسمتى از احادیث متواتره که به‌طور خاص به امامت آن حضرت(ع) دلالت دارند و تعدادى از معجزات و کرامات متواتر ایشان بیان شده است.

بخش سوم به قسمتى از حقوق و مراحم آن حضرت(ع) نسبت به بندگان، از جمله حق وجود و هستى، حق قرابت و خویشاوندى با پیامبر(ص)، حق عالم بر متعلم و… اشاره دارد.

بخش چهارم به بیان ویژگى‌ها و جهات موجود در آن حضرت(ع) که مایه لزوم دعا براى ایشان است اختصاص دارد. این ویژگى‌ها به ترتیب الفبا ذکر شده و برخى از آنها عبارتند از: ایمان به خدا، به‌پاداشتن حجت‌ها، تألیف قلوب، ثائر (خون‌خواه) حسین(ع)، جمع عقول، حمایت ایشان از اسلام، ختم علوم به آن حضرت(ع)، دعاى ایشان براى مؤمنین و…

بخش پنجم به بیان نتایج دعا براى فرج پرداخته و مؤلف با اشاره به این نکته که مقصود اصلى از تألیف این اثر بیان همین موضوع است، در ابتدا چند شبهه را پاسخ مى‌دهد؛ از جمله اینکه ممکن است براى برخى توهم شود که چون امام زمان(ع) وسیله رسیدن برکات به مخلوقات است، بنابراین از مردم بى‌نیاز بوده و لذا چه نیازى به دعاى مردم هست؟ علاوه بر اینکه نویسنده مسئله لزوم دعا براى فرج را به‌طور گسترده و بى‌نظیرى بررسى و با دلایل محکم و شواهد متقن اثبات کرده است، مطالب و مباحث بسیارى نیز مورد پژوهش و تحقیق قرار گرفته و مسائل جالبى در رشته‌هاى مختلف علوم و معارف، تحلیل و ترمیم شده است که نشانگر کثرت اطلاع و دقت نظر مؤلف مى‌باشد.

بخش‌هاى ششم و هفتم، اوقات، حالات و مکان‌هاى تأکیدشده براى دعا، مانند آخرین ساعات روز جمعه، پیش از دعا براى خود، حرم امامان و نیز چگونگى دعا براى تعجیل در فرج را بیان کرده و این نکته را یادآور مى‌شود که دستیابى به تمام فواید و ثواب‌ها متوقف بر مداومت و بسیار دعا کردن است.

بخش هشتم تکالیف و وظایف بندگان نسبت به آن حضرت(ع) را یادآورى مى‌کند؛ از جمله تحصیل شناخت صفات و ویژگى‌هاى آن جناب(ع)، رعایت ادب نسبت به ایشان، محبوب نمودن او میان مردم، انتظار فرج و ظهور آن حضرت(ع)، خوشحال کردن مؤمنین، صبر بر اذیت و تکذیب دیگران و… در کل مى‌توان چنین ادعا کرد که مؤلف در صدد آن است تا با بیان مطالب ارزنده خویش، آمادگى پذیرش معصوم(ع) را در وجدان‌هاى به‌خواب‌رفته مسلمین بیدار کرده و این بى‌تفاوتى و کمى استعداد و قابلیت نسبت به درک حضور کاروان‌سالار عالم بشریت و یگانه منجى انسان‌ها را درمان نماید.

مکیال المکارم در فوائد دعا براى حضرت قائم(ع) ترجمه کتاب مکیال المکارم نوشته سید محمدتقى موسوى اصفهانى است که توسط مهدى حائرى قزوینى به فارسى برگردانده شده است. این اثر مشتمل بر علل، فواید و نتایج دعا براى حضرت ولى‌عصر(عج) و نیز وظایف منتظران و شیعیان آن حضرت(ع) در زمان غیبت است. مترجم سعى کرده در کنار ترجمه معنایى، حفظ امانت و پوشش معناى عبارات را حفظ کرده و ترجمه‌اى روان و سلیس را ارائه نماید. مترجم در مقدمه‌اش بر کتاب شرح حال مؤلف، فرزندان، اساتید، آثار و کتاب حاضر را مورد بررسى قرار داده است. پاورقى‌ها به ذکر منابع و توضیح برخى کلمات و عبارات اختصاص دارد.

ترجمه مکیال المکارم در فوائد دعا برای حضرت قائم (علیه السلام) (۲ جلدی)، مؤسسه الإمام المهدی علیه‌السلام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *