ارجاعات کتاب‌ با هوش مصنوعی

بر اساس اعلام نظر کمیته داوران علمی در داوری نهایی سومین همایش ملی کتابخانه های دیجیتالی با عنوان : “پردازش و سازماندهی اطلاعات و دانش” که به همت گروه علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه علامه طباطبائی و با همکاری انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ایران در تاریخ ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ در دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه علامه طباطبائی برگزار می‌شود؛ مقاله ” سیستم ارجاعات کتاب با استفاده از هوش مصنوعی” (Book Reference System Using Artificial Intelligence) در بخش ارائه تجربیات ملی جهت ارائه سخنرانی در همایش مورد پذیرش نهایی قرار گرفت. لازم به ذکر است که این مقاله توسط گروهی از پژوهشگران و مهندسان مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی نور تهیه و تولید شده است:

جناب حجت الاسلام آقای سید مصطفی طباطبایی مدیر گروه کتابخانه های دیجیتال معاونت پژوهش

جناب آقای مهندس مجید لسانی، کارشناس ارشد هوش مصنوعی، توسعه دهنده پردازش هوشمند معاونت فنی

جناب حجت الاسلام آقای حسین احمدی تنکابنی کارشناس کتابخانه دیجیتال پایگاه نورلایب معاونت پژوهش

لازم به ذکر است که این مقاله در مورد سامانه ای با عنوان سیستم ارجاعات کتاب با استفاده از هوش مصنوعی است که در مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی، تولید شده و در حال حاضر در پایگاه کتابخانه دیجیتال نورلایب (NOORLIB.IR) مورد استفاده قرار گرفته است. در این سامانه ماشینی، ارجاعات پاورقی کتاب‌ها به صورت ماشینی تجزیه و تحلیل شده و کلیه ارجاعات به کتاب منبع لینک شده است. بر اساس این سیستم آمارهای تحلیلی و قابلیت‌های علم سنجی فراوانی تولید شده است که در آن به تعریف این پروژه، مشکلات و چشم انداز آن پرداخته است.

اعلام نتایج داوری مقالات و تجربیات ملی سومین همایش ملی کتابخانه های دیجیتالی: پردازش و سازماندهی اطلاعات و دانش

5 comments on “ارجاعات کتاب‌ با هوش مصنوعی

 1. الینا گفت:

  خیلی جالبه اما اگه بشه چی میشه

 2. معرفت گفت:

  سلام و وقت بخیر بنده در نرم افزار کتابخانه نور اشتباها اقدام به عضویت کردم و پیامک فعالسازی حساب برایم آمد ولی تصمیم گرفتم ثبت نام نکنم، در باب حق الناس لطفا برای اینکه مشکل شرعی پیش نیاد شماره حساب موسسه را لطف کنید به ایمیلم ارسال کنید تا پول پیامکی که ارسال کردید را واریز کنم. با تشکر و سپاس فراوان

 3. آناهیتا گفت:

  معرفی موضوعی کتب خیلی خوب است ولی باید بیشتر بشود تا کاربر راحت تر به مطالب دلخواهش دسترسی داشته باشه

 4. فتاحی گفت:

  سلام هوش مصنوعی دنیای گسترده و متنوعی است که نیازمند مالعات و تحقیقات بیشتری به خصوص در زمینه کتابخانه دیجیتال و استفاده از قابلیت های آن دارد. موفق باشید.

 5. شکیلا گفت:

  سلام به همه ، مطالب موجود در این وب سایت برای تجربه افراد بسیار جذاب است ، بسیار خوب است، به امید مطالب بیشتر و بهتر و همراهیتان تا خوبتر کار خود را ادامه دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *