هوش مصنوعی و علوم اسلامی

نظر به پیشرفت‌های گسترده‌ی هوش مصنوعی، می‌توان از آن در حل برخی از مسائل دشوار یا پرهزینه در علوم اسلامی بهره گرفت و با صرفه‌جویی در وقت و همچنین افزایش دقت، گام بلندی در جهت پیشرفت این علوم برداشت. به علاوه با به‌کارگیری ابزار قدرتمندی هم‌چون هوش مصنوعی توسط محققین، دریچه‌های تازه‌ای از مسائل جدید علمی گشوده خواهد شد.
گستردگی موضوعات، مبانی و اطلاعات متعدد، عدم امکان عملی التفات همه جانبه به تمام علوم دینی در یک لحظه، ضرورت جست‌وجوی عمیق و دقیق و هوشمند در میان کتب و … از مواردی هستند که به روشنی بر ضرورت توجه به حضور هوش مصنوعی در مسیر استنباط علوم اسلامی حکم می‌کنند.
بی‌تردید این اقدام نیز همچون سایر اقدامات علمی-اجتماعی می‌بایست آسیب شناسی شود و گام‌های دقیق و مطمئنی برای زمینه‌سازی این حضور فراهم شود ولی لزوم شناخت آفات و آسیب‌ها و مقابله‌ی با آن‌ها، منافاتی با ضرورت حرکت به سمت استفاده از این ابزار قدرتمند در راه تولید علوم اسلامی ندارد.
در همین راستا، اولین همایش ملی «هوش مصنوعی و علوم اسلامی» به‌منظور هم‌افزایی و تبیین بیشتر اهداف و توانایی‌ها، در ۲۸ فروردین ماه سال ۱۳۹۹ در قم برگزار خواهد شد تا با گردهمایی صاحب نظران علوم حوزوی و دانشگاهی، علاوه بر شناخت ظرفیت‌ها، فرصت‌ها و تهدیدها، زمینه‌های هر چه بهتر این خیزش محقق گردد.

که با توجه به استقبال اساتید و پژوهشگران از نخستین همایش ملی هوش مصنوعی و علوم اسلامی، مهلت ارسال آثار تا ساعت ۲۴ پنجم اسفندماه ۱۳۹۸ تمدید شد. لازم به ذکر است که این تاریخ تحت هیچ شرایطی مجددا تمدید نخواهد شد. پژوهشگران و اساتید گرامی می توانند آثار خود را از طریق ثبت نام در سایت همایش و از قسمت پنل کاربری شخصی خود برای ما ارسال کنند. نتایج داوری روز ۱۵فروردین ماه اعلام خواهد شد.
روابط عمومی نخستین همایش ملی هوش مصنوعی و علوم اسلامی

6 comments on “هوش مصنوعی و علوم اسلامی

 1. دانا گفت:

  استفاده از قابلیت های فروان هوش مصنوعی در پایگاه کتابخانه دیجیتال علوم اسلامی نورلایب بسیار ضروری و مهم است.

 2. نسترن گفت:

  سلام و سلامتی

 3. دهقان گفت:

  چرا برخی کتب در سایت قابل دسترسی نیست؟ زیرا قبلا بوده ولی حالا که می خواهم استفاده مجدد کنم پیام عدم دسترسی می دهد لطفا کمک کنید

 4. کیهان گفت:

  سلام استفاده از امکانات و قابلیت های جدید بسیار لازم و ضروری است

 5. مهکام گفت:

  سلام! ، نوع نوشتن شما را در این وبلاگ خیلی دوست دارم! من برای حل مشکلم به یک متخصص فکری در مدیریت پروژه هایم احتیاج دارم ممکن است که شما باشید! نگاهی گذرا به مطالب شما باعث می شود که نگاه من به دنیای پیرامون و جهان هستی تفاوت کند خوشحال میشوم که مطالب بیشتری را منتشر کنید تا در تحقیقات و پژوهش های آنی ما تاثیرگذار باشد. هم مطالب بسیار خوب انتخاب میشوند هم منابع بسیار فوق العاده ای ارائه می کنید که بسیار در تحقیق و پژوهش کاربردی است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *