ارائه تمام متن کتاب و امکان جستجو در آن؛ ویژگی برتر کتابخانه دیجیتال نور

در کنار انتشار فیزیکی کتاب و کتابخانه های سنتی با پدیده ای به نام کتاب الکترونیک و کتابخانه های الکترونیک مواجه هستیم که هیچ کدام تا این لحظه نتوانسته موجب نفی آن دیگری شود و هر کدام مخاطبان خودشان را دارند و علاوه بر فواید و مزیت ها، چالش هایی را نیز پیش رو دارند.

همکنون نیز که مصادف با شروع شانزدهمین نمایشگاه بین المللی کتاب می باشد مشتاقان بسیار زیادی از سرتاسر کشور جهت خرید کتاب به سمت خودش جذب کرده است تا در بزرگترین همایش فرهنگی کشور شرکت نمایند. اما بی شک گران شدن کاغذ و قیمت تمام شده کتاب بر پایین امدن قدرت خرید کتاب بر علاقه مندان آن نیز تاثیر منفی خواهد داشت. با این نگاه بی شک جایگاه کتابخانه های دیجیتال افلاین و انلاین جایگاه ویژه ای پیدا خواهد کرد. علاقه مندان کتاب برای اینکه به صرفه ترین کتاب ها را برای مطالعه تهیه نمایند می بایست کتابهایی را بخرند که بیشترین مراجعه را دارند وگرنه خرید کتابهای مرجع که گاه گاه به آن سر می زنند و گاهی برای مدت های مدید در گوشه ای بدون استفاده می ماند امتناع نمایند. کتابهایی درسی و کتابهای جدید و.. ناچار از خرید آنها هستیم ولی چنانچه بخواهیم در یک مجموعه حدیثی کار کنیم شاید مناسب باشد که سراغ نرم افزار جامع الاحادیث یا کتابخانه دیجیتال نور(www.noorlib.ir) ؛که کتابهای این نرم افزار را به صورت آنلاین منتشر می کند؛ مراجعه نماییم. تحقیق و پژوهش با استفاده از این ابزار و تکنولوژی جدید بی شک می تواند علاوه بر سرعت و به گسترگی و شمول منابع ما بیفزاید و ضمنا لازم نباشد تا برای خرید این مجموعه ها هزینه پرداخت کنیم و ضمنا با مراجعه به کتابخانه های دیجیتال شاهد رشد و گسترش این نوع کتابخانه ها باشیم.

در کشورهای اروپایی با اینکه علاقه به مطالعه کتابهای فیزیکی و کاغذی وجود دارد ولی در کنار آن کتابخانه ها و منابع دیجیتال جهت تحقیق و پژوهش، پژوهشگران و دانشگاهیان بسیار افزایش پیدا کرده است به گونه ای که کتابها و مجلاتی را مشاهده می کنیم که پیش از انتشار کاغذی آنها می توانیم در قالب دیجیتال در فضای وب آنها را پیدا کنیم. از طرف دیگر با پدیده جالبی نیز مواجه هستیم که اندک اندک نشر کاغذی در بعضی از موارد در حال حذف شدن هستند و مجلات الکترونیک مورد توجه بیشتر قرار می گیرند.

رشد کتابخانه ها دیجیتال و امکانات گسترده ای که کتابخانه های دیجیتال فراهم می کند همچون امکان استفاده در تمام ساعات شبانه روز، بدون محدودیت جغرافیایی، امکانات جستجوی پیشرفته در تمام متن کتاب و … می بایست فضای اقبال  در میان محققان و دانشگاهیان چه دانشجویان و چه اساتید را ایجاد کند. توصیه می کنیم ضمن استفاده از این پایگاه، کتابخانه دیجیتال نور را به دوستان خودتان نیز سفارش کنید کتابخانه ای که به صورت رایگان منابع آن را در اختیار شما قرار داده و چنانچه صاحب وبلاگ یا وب سایتی هستید لینک آن را نیز جهت معرفی درج کنید تا علاقه مندان بیش از پیش با این سایت و امکانات آن آشنا شوند

4 comments on “ارائه تمام متن کتاب و امکان جستجو در آن؛ ویژگی برتر کتابخانه دیجیتال نور

 1. اعظم بابائی گفت:

  سلام و درود به شما عزیزانی که در راه نشر علم گام های مؤثری را برمی دارید.
  بنده به تازگی با کتابخانه دیجیتال نور آشنا شدم ولی بسیار عالی است و کار ما را بسیار ساده می کند.
  خداوند به شما توفیق دهد و برکات این کار ارزشمند را جزء باثیات صالحات شما قرار دهد.

 2. اسماعیل گفت:

  با سلام
  واقعا باید از زحمات شما تشکر کرد منبع بسیار غنی در اختیار عموم قرار دادید
  خیلی بهتر میشه اگه از سایر علوم هم به منبع اضافه کنید

 3. محسن آقائیان گفت:

  با سلام و عرض خدا قوت

  ببخشید در بعضی از کتابها امکان جست و جو در متن را ارائه نداده اید. یا حقیر با سایت نا آشنا هستم مثلا کتاب سفینه البحار
  از راهنمایی شما ممنونم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *