Category: توسعه و ارتقا

۲۴هزار عنوان کتاب اسلامی

بیش از بیست و چهار هزار عنوان کتاب تخصصی علوم اسلامی در پایگاه کتابخانه دیجیتال نورلایب قرار داده شد امکان دسترسی به بیش از چهل و یک هزار جلد کتاب تخصصی علوم اسلامی، در پایگاه و اپلیکیشن اندرویدی کتابخانه دیجیتال نور برای عموم علاقه مندان به پژوهش و تحقیق در علوم اسلامی فراهم گردید.

این پایگاه هم‌ اکنون با بیش از بیست و چهار هزار عنوان کتاب که در حدود چهل و یک هزار و پانصد جلد کتاب، داری بیش از هشت میلیون و پانصد هزار صفحه متنی، و بیش از پانزده میلیون صفحه تصویری، نزدیک به از سیصد و بیست و چهار هزار نفر کاربر، به عنوان برترین پایگاه کتابخانه دیجیتال علوم اسلامی شناخته می‌شود.

کتابخانه دیجیتال نور به نشانی https://www.noorlib.ir با بیش از یک دهه تجربه در تلاش است تا با بکارگیری به‌روزترین فناوری‌های پیشرفته، محققان و پژوهشگران علوم اسلامی را سریع و آسان‌ به منابع تخصصی علمی همراه با بهترین امکانات پژوهشی مورد نیازشان، آشنا سازد. بهره‌گیری از بهترین ابزارهای بازیابی اطلاعات با جستجوی هوشمند و پیشرفته، بدون محدویت زمانی و مکانی در فضای شبکه جهانی اینترنت که در حریم خصوصی و میز پژوهشی محققان و پژوهشگران علوم اسلامی با امکان تنظیمات دستی در تحقیقات شخصی و در پروژه‌های پژوهشی قابل تعریف برای هر پژوهشگر به همراه قابلیت بازیابی سابقه فعالیت‌های شخصی کاربر در آخرین جستجوهای انجام شده و نیز آخرین کتاب‌های خوانده شده و مشاهده گزارش فایل‌های دریافتی و دانلود شده کاربر از مهمترین و بهترین امکانات و قابلیت‌های پژوهشی این پایگاه کتابخانه دیجیتال می‌باشد.

۲۳هزارعنوان کتاب

بیش از بیست و سه هزار عنوان کتاب تخصصی علوم اسلامی در پایگاه کتابخانه دیجیتال نورلایب قرار داده شد امکان دسترسی به بیش از چهل هزار جلد کتاب تخصصی علوم اسلامی، در پایگاه و اپلیکیشن اندرویدی کتابخانه دیجیتال نور

پایگاه کتابخانه دیجیتال نور (نورلایب)، پایگاه کتابخانه‌ای است که در فضای اینترنت به ارائه کتاب‌های تخصصی حوزه علوم اسلامی و انسانی به صورت مشاهده و مطالعه متن(TXT) و تصویر(PDF)، همراه با قابلیت دانلود و ذخیره‌سازی و همچنین دریافت فایل ارجاعات و قابلیت‌های پژوهشی مختلف همچون جستجوی پیشرفته در عنوان یا متن کتاب با امکان محدودسازی نوعِ زبان، موضوع، پدیدآور، ناشر و یا عنوان کتاب در بستر حامل‌های اطلاعاتی و ارتباطی گوناگون می‌پردازد.

این پایگاه هم‌اکنون با بیش از بیست و سه هزار عنوان کتاب (۲۳٫۲۱۴)، همچنین بیش از چهل هزار جلد کتاب (۴۰٫۵۲۹)، دارای بیش از هشت میلیون و پانصد صد هزار صفحه متنی (۸٫۵۵۴٫۵۸۵)، بیش از چهارده میلیون و ششصد هزار صفحه تصویری (۱۴٫۷۴۲٫۲۱۵) و نزدیک به از سیصد و بیست و دو هزار کاربر (۳۲۲٫۱۲۸) به عنوان برترین پایگاه کتابخانه دیجیتال علوم اسلامی شناخته می‌شود.

کتابخانه دیجیتال نور به نشانی https://www.noorlib.ir با بیش از یک دهه تجربه در تلاش است تا با بکارگیری به‌روزترین فناوری‌های پیشرفته، محققان و پژوهشگران علوم اسلامی را سریع و آسان‌ به منابع تخصصی علمی همراه با بهترین امکانات پژوهشی مورد نیازشان، آشنا سازد. بهره‌گیری از بهترین ابزارهای بازیابی اطلاعات با جستجوی هوشمند و پیشرفته، بدون محدویت زمانی و مکانی در فضای شبکه جهانی اینترنت که در حریم خصوصی و میز پژوهشی محققان و پژوهشگران علوم اسلامی با امکان تنظیمات دستی در تحقیقات شخصی و در پروژه‌های پژوهشی قابل تعریف برای هر پژوهشگر به همراه قابلیت بازیابی سابقه فعالیت‌های شخصی کاربر در آخرین جستجوهای انجام شده و نیز آخرین کتاب‌های خوانده شده و مشاهده گزارش فایل‌های دریافتی و دانلود شده کاربر از مهمترین و بهترین امکانات و قابلیت‌های پژوهشی این پایگاه کتابخانه دیجیتال می‌باشد.

نسخه جدید نرم افزار تلفن همراه نورلایب

با تلاش مهندسان و پژوهشگران مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی، نسخۀ ۱٫۰٫۴ نرم‌افزار کتابخانه دیجیتال نورلایب؛ برترین بانک اندرویدی متن و تصویر کتاب های علوم اسلامی، عرضه شد.

نمایش تصویر بزرگ جلد کتاب‌ها در صفحه اطلاعات کتاب، امکان رفرش صفحات کتاب در صورت عدم نمایش محتوا، مرتبط‌یابی با استفاده از تصویر، نمایش کتابخانه‌های موضوعی و لیست کتب مرتبط با آن‌ها، بازگشت امکان انتخاب متن کتاب جهت جستجو و رفع مشکل نصب در برخی دستگاه‌ها با اندروید ۴، از جمله تغییراتی است که در نسخه ۱٫۰٫۴ این نرم‌افزار، علاوه بر قابلیت‌های نسخه‌ی قبل، در اختیار کاربران قرار گرفته است.

لازم به ذکر است این نرم‌افزار با بهره‌گیری از گنجینه‌ی غنی منابع پایگاه کتابخانه دیجیتال نورلایب با بیش از بیست و دو هزار و پانصد عنوان کتاب درحدود ۳۹،۸۰۰ جلد کتاب، در جهت بهبود فضای مطالعه و تحقیق؛ همراه با قابلیت های پژوهشی فراوان در اختیار محققان و دانش پژوهان قرارگرفته است.

دریافت رایگان نرم افزار کتابخانه علوم اسلامی نورلایب

۲۲۰۰۰ کتاب اسلامی

دسترسی به معارف و علوم اسلامی در همه جا برای همه، با پایگاه نورلایب

فقط کافی است با موبایل، تبلت یا کامپیوتر خود در فضای مجازی، برترین نرم افزار کتاب محور به انتخاب دومین جشواره ملی کتاب در فضای مجازی در سال ۹۸ را بیابید و با اشتراک در بزرگترین پایگاه کتابخانه دیجیتال علوم اسلامی از امکانات آن استفاده نمایید.

پایگاه کتابخانه دیجیتال نورلایب با بیش از ده سال سابقه فعالیت علمی و پژوهشی در راستای اهداف بلندمدت خود برای ایجاد کاملترین بانک اطلاعات کتاب علوم اسلامی در فضای مجازی، همراه با ارائه جدیدترین ابزارهای پژوهشی برخط اینترنت به هدف دسترسی سریع و آسان دانش پژوهان و محققان حوزه و دانشگاه، آمار کتاب های خود را به بیش از ۲۲٫۰۰۰ عنوان کتاب در حدود ۳۹٫۰۰۰ جلد کتاب افزایش داد.

دانشجویان و پژوهشگران حوزوی و دانشگاهی می توانند برای تحقیق و پژوهش در رشته های مختلف علوم اسلامی به پایگاه کتابخانه دیجییتال نورلایب (https://www.noorlib.ir) مراجعه نمایند:

قرآن، تفسیر، ترجمه های قرآن و علوم قرآنی،

علوم حدیث، ادعیه و زیارات، نهج البلاغه، صحیفه سجادیه، حج و زیارت،

فقه و اصول فقه، فقه پزشکی، فقه حقوقی و مدنی، فقه رسانه، فقه فناوری های نوین، فقه ارتباطات، تاریخ فقه

الهیات، منطق، کلام، حکمت و فلسفه، شیعه شناسی و شیعه پژوهی،

اخلاق و عرفان اسلامی، فقه اخلاقی، اخلاق پزشکی، اخلاق زیستی،

جغرافیا و تاریخ اسلامی سیره پیامبر صلی الله علیه و آله و اهل بیت علیهم السلام، دوره ها و حکومت های اسلامی

ادبیات فارسی، زبان شانسی، متون کهن نظم و نثر فارسی،

مدیریت، برنامه ریزی، منابع انسانی،

روانشناسی اسلامی، علوم رفتاری، علوم تربیتی

جامعه شناسی اسلامی، جوامع بشری، انسان پژوهی، علوم اجتماعی،

اقتصاد و تجارت اسلامی،

حقوق و قضا، علوم سیاسی،

قواعد و ادبیات عرب، زبان شناسی، ادب پژوهی و تراث، تاریخ تمدن و فرهنگ بین الملل،

ادیان الهی و آسمانی، فرق و مذاهب اسلامی، وحدت و تقریب امت اسلامی،

بهداشت و سلامت، طب سنتی و اسلامی، علوم تغذیه و گیاهان دارویی،

کتابداری و اطلاع رسانی، فناوری و ارتباطات، نسخه شناسی و نسخه پژوهی، فرهنگ و هنر،

معماری اسلامی، شهرسازی، باستان شناسی، تمدن و فرهنگ اسلامی،

حقوق بشر، منابع طبیعی و محیط زیست،

علوم نظامی و علوم انتظامی، امنیت پژوهی،

سیاست، انقلاب اسلامی، جنگ تحمیلی و دفاع مقدس،

وهابیت و سلفی پژوهی،

موعودشناسی، مهدویت، فرهنگ انتظار، عصر ظهور، آینده پژوهی،

زنان و خانواده، زن در اسلام، خانواده مسلمان، سبک زندگی اسلامی،

علم اطلاعات، اطلاع رسانی، دانش شناسی، علم سنجی،

دین پژوهی، مطالعات تطبیقی قرآن و متون مقدس، روش شناسی دینی،

تبلیغ و ارتباطات دینی، علم و فناوری، مطالعات رسانه ای، ارتباطات و رسانه،

علوم زیستی، زیست فناوری،

مطالعات و پژوهش های میان رشته ای

و….

تحقیق و توسعه R & D

تحولات بنیادین در عرصه تکنولوژی و فن آوری های نوین اطلاعات وابسته به گسترش فعالیت های تحقیق و توسعه ای برای رسیدن به افق های جدید پژوهش و پویایی دانش می باشد. ارزش آفرینی استراتژیک تحقیقات برای توسعه فعالیت های علمی در فرآیند ارتقای توانمندیهای فنی و پژوهشی نوین بسیار مهم و اساسی است که با تربیت و پرورش نیروهای انسانی به عنوان پیشگامان تولید محتوای علمی همراه با فناوری روز دنیاست.

بر اساس آمارهای علمی در کشورهای پیشرفته دنیا می توان نشان داد که رابطه ای مستقیم بین تحقیقات و پیشرفت های علمی و رشد اقتصادی وجود دارد، زیرا پیشرفت تکنولوژی سهم بسیار زیادی در افزایش بهره وری و تولیدات بهینه علمی دارد. توجه به تحقیق و توسعه برای تربیت پژوهشگران متخصص و تقویت خلاقیت آنان به عنوان اولین قدم در پیشرفت تحقیقات علمی و مدیریت دانش است زیرا در حقیقت می توان گفت که دانش و مدیریت برای کسانی که برای پیشرفت تلاش می کنند به عنوان یک نیاز استراتژیک مطرح است که با تغییرات ساختاری و فرآیندهای مربوط به آن، همراه با ارائه نوآوری می تواند باعث پویایی و تحول آفرین باشد.

با توجه به نیازهای اساسی در بروزرسانی اطلاعات کتابخانه های دیجیتالی همراه با تغییرات و تحولات سریع علم و تکنولوژی که به عنوان منابع اصلی تحقیقات در توسعه و گسترش مرزهای دانش بسیار ضروری است لذا بر آن شدیم تا نسخه ارتقایی جدید پایگاه کتابخانه دیجیتال نورلایب را متناسب با آخرین تحولات تکنولوژی و فناوری، تحلیل و طراحی نماییم، و از تمام دانش جویان و علم پژوهان عزیز و گرامی که تا کنون همراه ما بوده اند خواهشمندیم تا با ارسال نظرات و پیشنهادات خود ما را در دستیابی به این هدف، کمک و همراهی نمایند.

برای ارتباط با مدیر پایگاه کتابخانه دیجیتال نورلایب می توانید از آدرس پست الکترونیک زیر استفاده نمایید:
webmaster@noorlib.ir

38هزارجلد کتاب اسلامی

گنجینه غنی کتاب های پایگاه کتابخانه دیجیتال نور به سی و هشت هزار جلد کتاب علوم اسلامی افزایش یافت.

بانک اطلاعات تخصصی کتاب های علوم اسلامی نورلایب در حال حاضر دارای 38،000 جلد کتاب است که در حدود بیست و دو میلیون و سیصد هزار صفحات متن و تصویر را در بر می گیرد و به عنوان یکی از بزرگترین کتابخانه های تخصصی معارف اسلامی، با قابلیت های فراوان پژوهشی و ابزارهای تحقیقاتی در خدمت محققان و پژوهشگران محترم می باشد.

از مهمترین امکانات و قابلیت های این پایگاه پژوهش محور که دارای بیش از سیزده میلیون و هشتصد هزار صفحات تصویری و بیش از هشت میلیون و چهارصد هزار صفحات متنی می باشد، می توان موارد زیر را نام برد:

 1. مشابهت یابی متون؛
 2. پیشنهاد کتب مرتبط؛
 3. معرفی کتب هم موضوع؛
 4. مدیریت ابزارهای نمایشی؛
 5. فهرست کتابها و پدیدآوران؛
 6. نشانه گذاری صفحات کتاب؛
 7. مدیریت پروژه های پژوهشی؛
 8. دسترس پذیری آسان و سریع؛
 9. مدیریت دانلود متن و تصویر کتاب؛
 10. کتابخانه های موضوعی تخصصی؛
 11. فهرست ارجاعات و استنادات کتاب؛
 12. مشاهده فهرست آیات موجود در کتاب؛
 13. پیشنهاد کتاب هایی که دیگران خوانده اند؛
 14. رابط کاربری چند زبانه: فارسی، عربی، انگلیسی؛
 15. مشاهده متون حدیث با امکان مشابه یابی احادیث؛
 16. جستجوی پیشرفته در عنوان و متن کتاب ها، نام پدیدآوران؛
 17. دسترسی به فهرست آثار دیگر نویسنده و دیگر کتاب های هم موضوع؛
 18. ارائه نتایج جستجو در یک منبع خاص با مشخص کردن رنگی نتایج در بخش ها و صفحات کتاب؛
 19. جستجوی سریع در متون و منابع با امکان محدودسازی(فیلتر) نام کتاب، نویسنده، ناشر، نوع زبان و موضوع؛
 20. معرفی مشخصات کتاب به همراه امکان ارتباط با دانشنامه تخصصی کتاب شناسی(ویکی نور) برای مطالعه بیشتر؛
 21. مشاهده فهرست درختی کتاب بر اساس مجلدات و بخشهای کتاب همراه با امکان همگام سازی در صفحه جاری کتاب؛
 22. امکان دریافت فایل ارجاع اطلاعات کتابBibTex ،RIS ،EndNote ،ProCite ،Reference Manager ،Export to RefWorks
 23. مدیریت یادداشت های کاربر، همراه با امکان نمایه زنی و مدیریت نمایه ها، حاشیه نویسی، رنگی کردن متون انتخابی و…

مشابه یاب Similar finder

یکی از امکانات و قابلیت های بسیار مفید پژوهشی برای دانش جویان و محققان علمی در پایگاه کتابخانه دیجیتال نور سرویس مشابه یابی ماشینی متون علوم اسلامی است.

با استفاده از این امکان می توان به جستجوی پاراگراف های مشابه که با انتخاب حداقل 5 کلمه از متن انتخابی کاربر در کتاب های دارای متن مورد نظر که پس از گزینش محدوده دلخواه در صفحه ای جدید نتایج مشابهت یابی را به کاربر نمایش می دهد و کاربر با انتخاب هر یک از موارد به صفحه مورد نظر منتقل شده و با رنگی کردن متن مورد نظر، نتیجه مشابهت یابی به کاربر نمایش داده می شود.

پروژه پژوهشی Research project

یکی از امکانات بسیار ضروری و لازم برای هر پژوهشگر و محقق در کتابخانه های مهم، دارا بودن یک میز پژوهشی با قفسه کتاب های شخصی که مخصوص به هر کاربر عضو کتابخانه است، تا فعالیت های علمی و پژوهشی خود را در آن محیط انجام دهد؛ برخی از این امکانات و قابلیت های مورد نیاز برای یک محقق در میز پژوهشی مخصوص به خود که شامل : جمع آوری کتب علمی معتبر و منابع پژوهشی در موضوع تحقیق، همراه با امکان نشانه گذاری صفحات خاص برای مراجعات بعدی در مراحل مختلف تحقیقات و همچنین مرتب سازی فیش های تحقیقاتی بر اساس مراحل تحقیق در مدت زمان یک تحقیق و پژوهش است که برای دانش جویان علوم مختلف بسیار مهم و کاربردی است، تا طبقه بندی کتابها و موضوعات تحقیق در یک ساختار منظم و به دور از پراکندگی اطلاعات باشد؛ که با توجه به نیازسنجی علمی کاربران و برای پاسخگویی به درخواست های مکرر کاربران به این نیاز اساسی پژوهش رقومی در پایگاه کتابخانه دیجتال نور، مشابه سازی مجازی برای ایجاد میز پژوهشی مخصوص به محققان و پژوهشگران علوم اسلامی با امکانات و قابلیت های پژوهش در دنیای دیجیتال طراحی و پیاده سازی شده است تا دانش پژوهان گرامی با امکان مدیریت پروژه پژوهشی توسط خودشان و تنظیمات قابل دسترسی بسیار آسان و کاربردی شده است.

برخی از امکانات و قابلیت های پروژه پژوهشی کاربران در پایگاه به شرح زیر می باشد:

1)تعریف پروژه (Project definition)،

2) انتخاب پروژه فعال (Active project)،

3) مدیریت پروژه (Project Management)،

4) ایجاد قفسه کتاب پروژه (Project bookcases)،

5) درج کتاب در قفسه (Insert book on shelf)،

6) مدیریت قفسه کتاب (Bookshelf Management)،

7) نمایه های پروژه (Project indexes)،

8) درج و حذف نمایه (Insert and delete index)،

9) مدیریت نمایه ها (Indexes Management)،

10) رنگی کردن خطوط انتخابی صفحات کتاب پروژه(colored item)،

11) حاشیه نویسی بر مطالب کتاب در پروژه(Annotated items of a project)،

12) نشانه گذاری صفحات خاص کتاب در پروژه(Marked items of a project)،

13) امکان تغییر فعالیت در پروژه های پژوهشی با انتخاب یک پروژه به عنوان پیش فرض و..

مشابهت یابی حدیث

یکی از امکانات بسیار مهم و کاربردی برای محققان و پژوهشگران علوم حدیث در پایگاه کتابخانه دیجیتال نور،

قابلیت نمایش احادیث موجود در متون کتاب با فرمت و رنگ خاص است که با نشانه ای در آخر حدیث از متن کتاب متمایز شده

و با کلیک بر روی آن می توان لیست احادیث مشابه را با عنوان کتاب و همچنین آدرس جلد و صفحه آن مشاهده کرد

و با امکان لینک ارتباطی احادیث، به پایگاه جامع الاحادیث (نورحدیث) منتقل خواهد شد.

مشابهت یاب احادیث

مشابهت یاب احادیث

ضمن اینکه در پایگاه جامع الاحادیث با مشاهده حدیث مورد نظر به همراه امکانات فراوان دیگر مانند: احادیث مرتبط، ترجمه های حدیث، شرح های ذیل حدیث، امکان مشاهده اطلاعات سندی حدیث و معرفی راویان آن، گروه بندی احادیث و نسخه های هر حدیث به ترتیب تاریخ تدوین کتاب، و همچنین مشاهده إعراب احادیث و دیگر قابلیت های مربوط به حوزه علوم حدیث که در این پایگاه وجود دارد، می توان استفاده های فراوانی در تحقیقات و پژوهش های علمی کرد.

بیست هزار عنوان کتاب تخصصی علوم اسلامی

بیش از بیست هزار عنوان کتاب تخصصی علوم اسلامی و انسانی درپایگاه کتابخانه دیجیتال نور 

برترین پایگاه کتابخانه دیجیتال تخصصی علوم اسلامی

برترین پایگاه کتابخانه دیجیتال تخصصی علوم اسلامی

پایگاه کتابخانه دیجیتال نور، پایگاه کتابخانه‌ای است که در فضای اینترنت و در بستر حامل های مختلف اطلاعاتی و ارتباطی

به ارائه کتاب‌های تخصصی حوزه علوم اسلامی و انسانی به صورت متن و تصویر،

همراه با امکان دریافت فایل ارجاع و قابلیت های پژوهشی گوناگون می‌پردازد.

کتابخانه دیجیتال نور(https://www.noorlib.ir) با بیش از یک دهه تجربه

و دارا بودن حدود 35/0000 جلد کتاب تخصصی در حوزه علوم اسلامی و انسانی،

در تلاش است تا با بکارگیری به روزترین فن آوری‌های نرم‌افزاری و سخت افزاری حامل های اطلاعاتی و ارتباطی،

کاربران را با سریع‌ترین و آسان‌ترین روش ممکن به منابع علمی همراه با امکانات پژوهشی مورد نیازشان دسترس پذیر کند.