Category: معرفی کتاب

میرزا حسین طبرسی نوری

 میرزا حسین بن محمدتقی بن علی محمد نوری طبرسی (۱۲۵۴-۱۳۲۰ق)، معروف به محدث نوری و حاجی نوری، فقیه، محقق، محدث و رجالى بزرگ و چهره سرشناس علماى شیعه در قرن چهاردهم هجرى به شمار مى‌آید. شهرت محدث نوری بیشتر به سبب تالیف کتاب مستدرک الوسائل و مستنبط المسائل است. ولادتش در ۱۸ شوال سال ۱۲۵۴ هجرى قمری در روستاى یال رود از توابع شهرستان نور واقع در استان مازندران چشم به جهان گشود؛ وی در سن ۶۴ سالگی در شب چهارشنبه ۲۷ جمادى الآخرسنه ۱۳۲۰ هجرى قمری جان به جان آفرین تسلیم نمود و در شهر نجف، صحن حرم امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام سمت باب القبله دفن شد.

هنوز هشت سال او تمام نشده بود که غبار یتیمى بر چهره او نقش بست و پدر بزرگوار خود را که از علماى آن سامان بود از دست داد، او که در خانواده‌اى اهل علم به دنیا آمده بود، لذا علاقه‌اى وافر به علم و دانش و سلسلۀ جلیل روحانیت داشت و از همان کودکى به درس فقیه بزرگ آن دیار، مولى محمد على محلاتى رفت و علم و دانش را از محضر آن عالم بزرگ فرا گرفت. در آغاز جوانى به شهر تهران سفر کرد تا از علماى بزرگ آن شهر نیز بهره‌مند گردد. او در مجلس درس عالم جلیل، شیخ عبدالرحیم بروجردى حاضر شد و از خرمن علم و دانش آن دانشمند بزرگ خوشه چید و با دختر استادش شیخ عبدالرحیم بروجردى ازدواج کرد و با وصلت با خانواده‌اى روحانى و اهل علم، شرایط را براى پیشرفتهاى بزرگ علمى خود مهیا ساخت، چرا که همسر او در خانواده‌اى اهل علم تربیت شده بود و مى‌توانست شریک و همراهى مهربان براى همسر دانشمند خود باشد.

برخی از مهمترین کتاب های محدث نوری عبارت است از :

مستدرک الوسائل و مستنبط المسائل؛ این کتاب مشهورترین و بزرگترین تألیف محدث نورى است که با جمع‌آورى بیش از ۲۳ هزار روایت که در وسائل الشیعه شیخ حر عاملی نیامده، مجموعه‌اى گران‌بها و ارزشمند براى جهان اسلام به یادگار نهاده است.

وی در مقدمه کتاب مستدرک الوسائل می‌نویسد: «عالم کامل، متبحر خبیر، محدث نقّاد و آگاه، نشر دهنده آثار، جمع آورنده روایات، شیخ محمد بن حسن حر عاملی درکتاب وسائل الشیعه روایات و احادیث فراوانی را از میان کتابهای روایی علما و اصحاب جمع‌آوری نموده‌است؛ روایاتی که برای جان لذت بخش و برای دیده نور چشم است…؛ ولی با مراجعه به دیگر کتابهای روایی اصحاب، به بخش دیگری از روایات برخوردم که کتاب ارزشمند وسائل آنها را در برندارد… و بعد از سعی و تلاش فراوان و جستجوی سخت در کتابهای روایی توانستم این مجموعه بزرگ و ارزشمند را جمع‌آوری نمایم که روایات آن در حدود روایات وسائل است و همچون روایات آن ارزشمند و گرانبها می‌باشد». این منابع شامل ۷۵ کتاب روایی معتبر شیعه است و در مجموع بیش از ۲۳ هزار روایت دارد.

جنه المأوی فی ذکر من فاز بلقاء الحجه علیه‌السلام، او معجزته فی الغیبه الکبری

رخسار پنهان ترجمه کشف الاستار عن وجه الغایب عن الابصار

لؤلؤ و مرجان در شرط پله اول و دوم منبر روضه‌خوانان

نجم الثاقب فی احوال الامام الغایب علیه‌ السلام

فیض القدسی فی احوال العلامه المجلسی

کشف الأستار عن وجه الغائب عن الأبصار

فصل الخطاب فی تحریف کتاب رب الارباب

دار السلام فی ما یتعلق بالرؤیا و المنام

نفس الرحمان فی فضائل السلمان

ظلمات الهاویه فی مثالب معاویه

وسایل الشیعه و مستدرکها

البرکات الأحمدیه

البدر المشعشع

سلامه المرصاد

میزان السماء

الکلمه الطیبه

مواقع النجوم

شاخه طوبى

معالم العبر

تحیه الزائر

برخی از شاگردان :

شیخ آقا بزرگ تهرانی

شیخ عباس قمی

شیخ محمد حسین کاشف الغطا

سید عبدالحسین شرف الدین

شیخ فضل الله نوری (داماد و خواهرزاده محدث نوری)

شیخ محمدتقی بافقی

میرزا حسین فقیه سبزواری

میرزا ابوالفضل تهرانی معروف به کلانتری نوری

کتاب وفیات الأعیان یا تاریخ ابن خلکان

اتمام تألیف کتاب وفیات الأعیان و أنباء أبناء الزمان توسط ابن خلکان در روز ۲۲ جمادی الثانی سال ۶۷۲ ق

کتاب تاریخ ابن خلکان در سال ۶۶۹ شروع شده و به این وضعى که نوشته شده است به دست مؤلّفش در سنه ۶۷۲ تمام شده چنانکه از آخر تاریخ مزبور معلوم مى‌شود؛ و هذه عبارته: نجز الکتاب الّذی سمّیته وفیات الأعیان و انباء ابناء الزّمان بحمد اللّه و منّه، و ذلک فی یوم الثانى و العشرین من جمادى الآخره سنه اثنتین و سبعین و ستّمائه، و اسم او أحمد بن محمّد بن أبی بکر بن خلکان است.( وقایع السنین و الاعوام، ج ۱، ص ۳۶۳ )

کتاب وفیات الأعیان و أنباء أبناء الزمان، اثر ابوالعباس شمس‌الدین احمد بن شهاب‌الدین، مشهور به «ابن خلکان» (اربل ۶۰۸-۶۸۱ق)، به زبان عربى است که نویسنده در آن، زندگى‌نامه تعدادى از دانشوران اسلامى و ایرانى را ذکر کرده است. این اثراز یک مقدمه و متن اصلى (در هشت جلد) تشکیل شده است. در این کتاب شرح حال ۸۴۶ نفر از بزرگان علما، امرا، وزرا و عرفا، به ترتیب حروف معجم (تهجى) آمده است و تنها به ذکر سال وفات و تولد، و احیانا شعرى یا رساله‌اى از بزرگان و علما اکتفا شده است. این کتاب به زبان‌هاى ترکى و اروپایى ترجمه و بارها در ایران و مصر به چاپ رسیده و بر آن تکمله‌اى نوشته شده به نام «فوات الوفیات» توسط محمد بن شاکر کتبى، متوفى ۷۶۴ق، که این مهم‌ترین و معروف‌ترین تکمله، نسبت به این کتاب در شرح حال ۵۷۲ نفر از بزرگان مى‌باشد. «دسلان» این کتاب را در سال ۷۱-۱۸۴۲م، به انگلیسى ترجمه کرد.

ابوالعباس شمس‌الدین احمد بن شهاب‌الدین محمد (یا بهاءالدین) بن ابراهیم بن ابى بکر بن خلکان (۱۱ ربیع الاخر ۶۰۸ -۲۶ رجب ۶۸۱ق) معروف به ابن خلکان، قاضى، مورخ و ادیب مشهور شافعى مذهب. ضبط واژه «خَلکان» به فتح خاء و کسر و تشدید لام است که گویا خود شمس‌الدین احمد نیز چنین می‌نوشته و به گونه‌های متفاوتى هم ضبط شده است. اسنوی، خلکان را نام قریه‌ای دانسته که به گفته عبدالله جبوری هنوز برجای است.

وی از خاندانى که از علما و فقها بودند برخاست که به‌تصریح کمال‌الدین موسى پسر شمس‌الدین احمد، به قبیله کردِزرزاریه منسوب بوده و نیاکانش که به خالد بن برمک نسب می‌بردند، اصلاً از بلخ برخاستند. با این‌همه برخى در درستى انتساب آنان به برامکه تردید داشتند. چنانکه از قول یونینى نقل شده که می‌گفته‌اند آن نسب نامه را ابوشامه برای شمس‌الدین احمد بن خلکان برساخته است و روایتى نیز هست که تسمیه نیای شمس‌الدین احمد را به خلکان ناشى از فخر وی به پدرانش یعنى برمکیان دانسته است که طى آن بدو گفتند: سخن پدرانت را رها کن (خل کان… یعنى دع کان ابى کذا و جدّی کذا و نسبى کذا). این روایت اگرچه افسانه آمیز به نظر می‌رسد، اما به‌هرحال شمس‌الدین احمد خود از انتسابش به برمکیان دفاع کرده است.

پدر او، محمد بن ابراهیم، همچون دو برادرش عمر بن ابراهیم ملقب به النجم و حسین بن ابراهیم ملقب به رکن‌الدین، از فقهای معروف عصر خود بود و در شام، مصر، عراق و حجاز دانش آموخت و مدت‌ها در موصل اقامت گزید. وی سپس در روزگار امیر مظفرالدین گوکبوری، اتابک اربل، به این شهر رفت و به تدریس در مدرسه مظفریه آنجا مشغول شد. شمس‌الدین احمد در همین شهر و در مدرسه مظفریه که پدرش در آنجا اقامت داشت به دنیا آمد و دو سال بیش نداشت که در ۶۱۰ق /۱۲۱۳م پدرش را از دست داد. ولى امیر مظفرالدین پاس استاد را نگاه داشت و چنانکه شمس‌الدین احمد خود بارها اشاره کرده، فرزندان وی را به‌خوبی رعایت کرد.

محمد بن ابراهیم به تربیت و آموزش فرزندانش توجه بسیار داشت و همین معنى سبب شد که در ۶۱۰ق برای شمس‌الدین احمد خردسال، بنا به‌رسم زمان، از رضی‌الدین ابوالحسن المؤید نیشابوری طوسى از خراسان اجازه روایت گیرد و زینب بنت الشعری نیز برای او اجازه روایت نویسد.

بسیاری از نویسندگان ابن خلکان را از نظر اخلاقى ستوده‌اند و او را مردی نیک‌نفس و خوش‌خوی و سخاوتمند و پاک‌دامن دانسته‌اند که حتى از گرفتن مالى که بیبرس در روزگار تنگدستى، به نزد وی فرستاد، خودداری کرد و هرگز در کار قضا بی‌راه نشد. همین رفتارهای او بود که وقتى دوباره به قضای دمشق منصوب شد، مردم شادی‌ها کردند. با این‌همه برخى او را به کردارهای ناپسند و ادعای دروغین انتساب به برامکه متهم کردند، اما ابن خلکان خود به برخى از آن‌ها پاسخ داد.

درباره مذهب ابن خلکان، با آنکه هیچ تردیدی نیست که شافعى بوده، اما گفته اند که محمد بن شیخ محیی‌الدین معروف به اسلمى در کتاب الترجمه العبقریه و الصوله الحیدریه، ابن خلکان را بدان سبب که از برخى منابع شیعى استفاده کرده، شیعه دانسته است. البته درست است که چون برخى از دوستان او مانند ابوالمحاسن الشّوّاء و یوسف اربلى از شاعران شیعه بودند و او خود شعر فرزدق در ستایش امام زین‌العابدین(ع) را در کتابش نقل کرده است، می‌تواند چنین نظری را برانگیزد، ولى باید گفت که این معنا در دیدگاه نخست ناشى از بی‌طرفی او در نقل حوادث و ذکر تراجم است و باید توجه داشت که او در سرزمینى می‌زیست که سالیان دراز فاطمیان بر آنجا فرمان راندند و گرایش‌های شیعى هنوز در منطقه نمایان بوده است.(سجادی، صادق، دائره‌المعارف بزرگ اسلامی، زیر نظر کاظم موسوی بجنوردی، تهران، مرکز دائره المعارف بزرگ اسلامی، چاپ دوم، ۱۳۷۴)

مشاهده کتاب وفیات الأعیان(ناشر دارالفکر بیروت) در پایگاه کتابخانه دیجیتال نورلایب

دانلود متن و تصویر الجزء الاول من کتاب وفیات الاعیان، حرف الهمزه – حرف الجیم

دانلود متن و تصویر الجزء الثانی من کتاب وفیات الاعیان، حرف الحاء – حرف الظاء

دانلود متن و تصویر الجزء الثالث من کتاب وفیات الاعیان، حرف العین

دانلود متن و تصویر الجزء الرابع من کتاب وفیات الاعیان، حرف الغین – حرف المیم

دانلود متن و تصویر الجزء الخامس من کتاب وفیات الاعیان، تتمه حرف المیم – حرف النون

دانلود متن و تصویر الجزء السادس من کتاب وفیات الاعیان، حرف الواو – حرف الیاء

دانلود متن و تصویر الجزء السابع من کتاب وفیات الاعیان، تتمه حرف الیاء

دانلود متن و تصویر الجزء الثامن من کتاب وفیات الاعیان، الفهارس العامه

شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها

دانشنامه شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها ، نویسنده علی لباف ، ناشر : تهران مرکز فرهنگی انتشاراتی منیر ۱۳۸۸ش

شهادت حضرت زهرا علیها السلام واقعیتی انکار ناپذیر، نویسنده: سید علیرضا حسینی، ناشر: دلیل ما ۱۳۸۸ش

شهادت مادرم فاطمه سلام الله علیها در قرآن سلسله کتابهای تحقیقی در معرفت و شناخت فاطمه زهرا “سلام الله علیها”، نویسنده: علی سلیمانی، ناشر: قم ، دار التفسیر ۱۳۹۱ش

مقتل فاطمه الزهراء علیها السلام نویسنده: سید یاسین موسوی، ناشر: دار البهجه بیروت ۱۴۱۹ق

مقتل فاطمه الزهراء علیها السلام نویسنده: محمد منتظر واعظ، ناشر: قم، دار الصدیقه الشهیده (سلام الله علیها)

فاطمه زهرا سلام الله علیها در شعر فارسی: از ولادت تا شهادت، نویسنده: محمد صحتی سردرودی، موجود در کتابخانه های: حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها ؛ ادبیات فارسیناشر: پرتو خورشید ۱۳۸۷ش

جستجوی شهادت حضرت فاطمه سلام الله علیها در پایگاه جامع تاریخ

مجموعه کتاب فدک

کتاب فدک ، نویسنده: السید جاسم هاتو الموسوی، نشر مشعر۱۴۳۳ق ؛ کتابی است به زبان عربی معاصر در جهت پاسخ به شبهاتی که «احسان الهی ظهیر» نویسنده وهابی پاکستانی در کتاب الشیعه و أهل‌البیت(ع) درباره موضوع فدک وارد کرده است…

دانلود کتاب فدک فی التاریخ ، نویسنده : محمدباقر صدر، ناشر: المطبعه الحیدریه فی النجف ۱۳۷۴ق

دانلود کتاب فدک ، نویسنده: حسین اوسطی، ناشر: شرکت چاپ و نشر بین الملل سازمان تبلیغات اسلامی ۱۳۹۴ش

دانلود کتاب فدک ، نویسنده: جواد تبریزی، ناشر: دارالصدیقه الشهیده (سلام الله علیها) ۱۳۸۳ش

دانلود کتاب مجموعه مقالات فدک ، گرداورنده: جمعی از نویسندگان پژوهشکده حج و ز یارت، ناشر: مشعر ۱۳۹۳ش

دانلود کتاب السقیفه و فدک ، نویسنده: أبی بکر أحمد بن عبدالعزیز الجوهری البصری البغدادی، تحقیق دکتر محمدهادی امینی، ناشر: مکتبه نینوی الحدیثه؛ کتاب السقیفه و فدک چنانکه از نام آن پیداست، حاوى مطالبى درباره دو واقعه مهم تاریخى صدر اسلام است. که ابن ابى‌الحدید معتزلى در کتاب خود به نام شرح نهج‌البلاغه، بخش‌هایى از این کتاب را نقل نموده است. اصل کتاب از دو قسمت اصلى ابتدا تحت عنوان سقیفه و سپس فدک گرد آمده است. قسمتى که مصحح به اصل کتاب افزوده‌اند و تحت عنوان محلقات مى‌باشد، شامل خطبه حضرت زهرا(س) و مطالبى دیگر درباره این خطبه مى‌باشد …

دانلود کتاب مساله فدک و حدیث انا معاشر الانبیاء لانورث ، نویسنده: سید علی حسینی میلانی ، ناشر الحقائق

دانلود کتاب فدک معتبرترین سند تاریخ ، نویسنده سید علیرضا حسینی ، ناشر: دلیل ما ۱۳۸۸ش

دانلود کتاب فدک فی التاریخ ، نویسنده: سید محمد باقر صدر، محقق عبدالجبار شراره، ناشر: مرکز الغدیر للدراسات الاسلامیه بیروت ۱۴۲۲ق

دانلود کتاب فدک در فراز و نشیب ، نویسنده: علی حسینی میلانی ، ناشر الحقائق ؛ که در آن به چند پرسش و شبهه درباره ماجراى فدک و ارتباط حضرت فاطمه(س) و حضرت علی (ع) با آن بصورت مستند، تحلیلى و انتقادى پاسخ داده است. نام کامل اثر: «فدک در فراز و نشیب: پژوهشى در مورد فدک در پاسخ به یک دانشور سنى». نویسنده، اثرش را به زبان عربى نوشته است و روش وی در این اثر، عالمانه، انتقادى و تاریخى – کلامى است و از کتاب، سنت، تاریخ و عقل استفاده کرده است. کتاب حاضر ترجمه فارسى آن است که توسط هیئت تحریریه مرکز حقایق اسلامى صورت گرفته است.

دانلود کتاب خطبه حضرت فاطمه زهرا علیها السلام و ماجرای فدک ، نویسنده حسینعلی منتظری، ناشر: خردآوا ۱۳۸۵ش

دانلود کتاب السقیفه و فدک ، نویسنده: ابوبکر احمد بن عبدالعزیز جوهری بصری، روایه ابن ابی الحدید عزالدین عبدالحمید بن هبه الله ، تحقیق محمد هادی امینی؛ ناشر: شرکه الکتبی بیروت ۱۴۱۳ق=۱۹۹۳م

دانلود کتاب السقیفه و الفدک ، محقق و مصحح: جوهری، ابی‌بکر – ساعدی، باسم مجید ؛ ناشر: قسم الشؤون الفکریه و الثقافیه العتبه الحسینیه المقدسه

دانلود کتاب فدک و العوالی او الحوائط السبعه فی الکتاب و السنه و التاریخ و الادب ، سید محمدباقر حسینی جلالی، ناشر دبیرخانه کنگره میراث علمی و معنوی حضرت فاطمه زهرا(سلام الله علیها) و دبیرخانه کتاب سال ولایت ۱۴۲۶ق=۱۳۸۴ش ؛ که در موضوع فدک و حوادثى است که در طول تاریخ بر آن گذشته است و مشتمل بر ده باب است که در این ابواب به مباحثى چون ملکیت پیامبر بر فدک، محدوده آن، فدک در قرآن، فدک در تاریخ، فدک در خطبه حضرت زهرا و تظلم آن حضرت پرداخته شده است.

مطالعه و مشاهده کتاب با موضوع فدک در پایگاه کتابخانه دیجیتال نورلایب

فدک در بانک مقالات و مجلات علوم اسلامی و انسانی نورمگز

جستجوی فدک در پایگاه جامع منابع تاریخ نور

فدک در پایگاه جامع قرآنی نور

فدک در حوزه نت

لیست کتاب با امکان دانلود در موضوع حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها

اخبار و احادیث و حکایات در فضائل اهل بیت رسول صلّی الله علیه و آله و مناقب اولاد بتول سلام الله علیها
اسرار فاطمی
الاربعون حدیثا فی فضایل امیر المومنین و سیده نساء العالمین صلوات الله و سلامه علیهما «بروایه عایشه»
الثغور الباسمه فی مناقب فاطمه
الخصائص الفاطمیه علی ضوء الثقلین
الزهراء
الزهراء علیها السلام سیّده نساء العالمین
الزهراء علیها السلام اهداف، مواقف، نتائج
الزهراء علیها السلام بین الثناء والولاء
الزهراء علیها السلام و مناووها ما جری بین فاطمه علیها السلام و مناوئیها
السقیفه و فدک
السقیفه و الفدک
السیده الزهراء بین الفضائل و الظلامات
الصحیح فی کشف بیت فاطمه علیها السلام
الغاره علی بیت الوحی
الکلمه الغراء فی تفضیل الزهراء علیها السلام وعقیله الوحی زینب بنت امیرالمومنین علی بن أبی طالب علیهم السلام
الکوثر فی أحوال فاطمه بنت النبی الأطهر(صلی الله علیه و آله و سلم)
الگوهای رفتاری حضرت فاطمه زهرا علیها السلام
الگوهای فضیلت در سیمای زنان صدر اسلام
المجالس المرضیه فی الأیام الفاطمیه
المعانی الرسالیه من حرکه السیده الزهراء علیها السلام
الموسوعه الکبری عن فاطمه الزهراء سلام الله علیها (۲۵ جلدی)
النور المبین فی قصص الأنبیاء و المرسلین (قصص قرآن)؛ به ضمیمه زندگانی چهارده معصوم(علیهم السلام)
النوران الزهراء و الحوراء علیهما السلام
الوراثه الإصطفائیه لفاطمه الزهراء علیها السلام
الهجوم علی بیت فاطمه علیها السلام
إتحاف السائل بما لفاطمه من المناقب و الفضائل
أسرار فضائل فاطمه علیها السلام
أم مقامات فاطمه الزهراء علیها السلام فی الکتاب و السنه
أین قبر فاطمه علیها السلام
آشنایی با زنان قرآنی
با نور فاطمه هدایت شدم
باب فاطمه صلوات الله و سلامه علیها بین سلطه الشریعه و شریعه السلطه
بانوی نور : ویژه‌نامه ایام فاطمه
بدانید منم فاطمه
بناء المقاله الفاطمیه فی نقض الرساله العثمانیه
بیست و پنج سخن پیرامون شخصیت حضرت فاطمه زهرا علیها السلام
پرتوی از اسرار فضائل حضرت فاطمه سلام الله علیها
پرتوی از مکتب زهرا علیها السلام
پرسش و پاسخ درباره زندگانی حضرت فاطمه زهرا علیها السلام
پرسش‌های مردم و پاسخ‌های حضرت زهرا علیها السلام
پژوهش گونه ای درباره مصحف فاطمه علیها السلام
تاریخ حرم ائمه بقیع و آثار دیگر در مدینه منوره
تاریخ سیاسی اسلام تا سال چهلم هجری
تاریخ سیاسی صدر اسلام
تأویل فاطمه
ترجمه دیوان حضرت فاطمه الزهراء سلام الله علیها
تصویر حضرت محمد صلی الله علیه و آله و حضرت زهرا علیها السلام در دایره المعارف اسلام(ترجمه و نقد)
تظلم الزهراء من أهراق دماء آل العباء علیهم السلام
تفضیل السیده الزهراء علیها السلام علی الملائکه و الرسل و الأنبیاء
جامع زیارات المعصومین علیهم السلام
جان پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم (نگاهی کوتاه به زندگی حضرت فاطمه علیها السلام)
جایگاه زن در نظام سیاسی اسلام
جلاء العیون در زندگانی و مصائب چهارده معصوم علیهم السلام از ولادت تا وفات
جلاء العیون: تاریخ چهارده معصوم (علیهم السلام)
چهل حدیث از حضرت فاطمه علیهاالسلام
چهل حدیث سیره فاطمی
حجاب زن مسلمان
حدیث « لو لا فاطمه »
حرکه التاریخ و سننه عند علی و فاطمه علیهما السلام
حضرت زهرا علیها السلام
حضرت فاطمه زهرا علیها السلام
حقوق خانوادگی زن
حقوق زن با نگرشی بر سیره زهرا سلام الله علیها
حقیقه مصحف فاطمه علیها السلام
حقیقت مصحف فاطمه عند الشیعه
حکمت فاطمی
حیاه الزهراء علیها السلام بعد ابیها الرسول صلی الله علیه و آله و سلم
خطب سیده النساء فاطمه الزهراء علیها السلام
خطبه حضرت زهرا سلام الله علیها
خطبه حضرت زهرا علیها السلام سند آسمانی ولایت و امامت
خطبه حضرت زهراء سلام الله علیها
خطبه حضرت فاطمه زهرا علیها السلام و ماجرای فدک
خطبه‌ی فدکیه منظوم
دادنامه حضرت زهرا (سلام الله علیها )
در حریم یاس (مجموعه زیارات حضرت زهرا سلام الله علیها)
در مکتب فاطمه علیها السلام : مجموعه ای از مقالات و سخنرانی ها
درآمدی بر سیره فاطمی (علیها السلام )
درسهائی از حضرت زهرا (علیها السلام) برای خانواده‌ها
درسهائی از حضرت زهرا (علیها السلام) برای خانواده های جوان
ذکر کثیر یا تسبیح حضرت صدیقه طاهره
رنجها و فریادهای فاطمه سلام الله علیها ترجمه کتاب بیت الاحزان
روزهای فاطمه علیها السلام
روشنی مهتاب
زن از دیدگاه اسلام و فمینیسم
زن از نگاهی دیگر
زن در اجتماع
زن در ادیان بزرگ جهان
زن در اسلام
زن در خانواده
زن در شریعت اسلامی
زن در قرآن
زن و مسائل قضایی و سیاسی
زنان و سیاست در اسلام
زندگانی چهارده معصوم علیهم السلام
زندگانی حضرت زهرا سلام الله علیها : ترجمه و تحقیق از جلد ۴۳ بحار الانوار (ترجمۀ روحانی)
زندگانی حضرت فاطمه سلام الله علیها و دختران آن حضرت
زندگانی صدیقه کبری حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
زندگانی فاطمه زهراء (سلام الله علیها) ، جعفر شهیدی
زندگانى چهارده معصوم علیهم السلام
زندگانی حضرت فاطمه علیها السلام سیده زنان عالم(ترجمه بیت الاحزان شیخ عباس قمی)
زندگی نامه خدیجه کبری و فاطمه زهرا علیهما السلام
زندگى‌نامه تاریخى على (علیه السلام)
زهرا (سلام الله علیها) گل همیشه بهار نبوت
زهرا (علیها السلام) برترین بانوی جهان ، مکارم شیرازی
زیارت معصومین علیهم السلام
سخنی شیوا در برتری حضرت زهراء (سلام الله علیها)
سرزمین یاس
سرگذشت راست : حضرت فاطمه علیها السلام
سلوا فاطمه الزهراء سلام الله علیها
سلوا فاطمه علیها السلام عن مصائبها
سه خطبه فاطمه زهرا علیها السلام
سهم زنان در نشر حدیث
سیره النبی الأعظم (صلی الله علیه و آله) و فاطمه الزهراء (علیها السلام) سید محسن امین
سیره اخلاقی – تربیتی حضرت فاطمه (علیها السلام)
سیره اخلاقی و سبک زندگی حضرت زهرا (علیها سلام)
سیره المعصومین الاربعه عشر(علیهم السلام)
سیره حضرت فاطمه (علیها سلام)
سیمای جامعه‌شناسی زنان در آیینه ی قرآن
سیمای فاطمه زهرا علیها السلام
سیمای معصومین در اندیشه امام خمینی
سیده النساء فاطمه الزهراء علیها السلام
سیمای حضرت علی علیه السلام و حضرت فاطمه علیها السلام در ادب فارسی از قرن چهارم تا نهم هجری
شبنم احساس : مناجات و سروده هایی درباره شش گوهر مدینه
شخصیت شناسی حضرت زهرا علیها السلام بر پایه کتاب و سنت
شرح خطبه حضرت زهرا علیها السلام
شرح فص حکمه عصمتیه فی کلمه فاطمیه
شرحی بر دعاهای روزانه حضرت زهرا (سلام الله علیها )
شهادت حضرت زهرا علیها السلام واقعیتی انکار ناپذیر
شهادت مادرم فاطمه سلام الله علیها در قرآن
شهیده ولایت « فاطمه علیها السلام»
صحاح الاخبار فی نسب الساده الفاطمیه الأخیار
صحاح الأخبار فی نسب الساده الفاطمیه الأخیار
صحیفه فاطمیه
صرخه النور
صفای مدینه
طلوع فاطمه سلام الله علیها: شامل مدایح و مناقب و مراثی و سرودها و نوحه ها درباره دخت گرامی پیامبر
اسلام (صلی الله علیه و آله)
ظلامات فاطمه الزهراء (علیها السلام)
ظلامه الزهراء علیها السلام فی روایات أهل السنه
ظلامه الزهراء فی النصوص و الآثار « إزاحه الإرتیاب عن حدیث الباب »
عروسی مهر و ماه: ماجرای ازدواج امیر مؤمنان علی علیه السلام و فاطمه زهرا علیها سلام
فاطمه الزهراء (علیها السلام)
فاطمه الزهراء سلام الله علیها ، سر الوجود
فاطمه الزهراء سیده نساء العالمین سلام الله علیها
فاطمه الزهراء علیها السلام قدوه الصدیقین
فاطمه الزهراء علیها السلام قدوه و أسوه
فاطمه الزهراء علیها السلام وتر فی غمد
فاطمه الزهراء علیها السلام فی دیوان الشعر العربی
فاطمه الزهراء لیله القدر
فاطمه الزهراء مشکاه الأنوار
فاطمه (سلام الله علیها) الگوی زن مسلمان
فاطمه (سلام الله علیها) الگوی زندگی
فاطمه (سلام الله علیها) حامی ولایت
فاطمه (سلام الله علیها) معیار شناخت
فاطمه (علیها السلام) برترین بانوی اسلام
فاطمه (علیها السلام) و فاطمیه: پیام ها و سخنان مرجع عالیقدر، احیاگر عزای فاطمیه، حضرت آیت الله العظمی فاضل لنکرانی قدس سره
فاطمه الزهراء علیها السلام ، محمد حسین فضل الله
فاطمه الزهراء علیها السلام من المهد الی اللحد، سید محمد کاظم قزوینی
فاطمه زهرا (س) سرور زنان عالمین
فاطمه زهرا (ع) در پرتو خورشید محمدی عبدالفتاح عبدالمقصود ترجمه حمید طبیبیان(۲جلدی)
فاطمه زهرا (علیهاالسلام)
فاطمه زهرا سلام الله علیها در شعر فارسی : از ولادت تا شهادت
فاطمه زهرا علیها السلام
فاطمه زهرا علیها السلام دختر رسول خدا صلی الله علیه و آله
فاطمه زهرا علیها السلام شادمانی دل پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم (ترجمه کتاب فاطمه الزهراء بهجه قلب المصطفی)
فاطمه زهرا علیها السلام تجلیگاه رسالت الهی
فاطمه سلام الله علیها، دختری از آسمان
فاطمه علیها السلام از نگاه علی علیه السلام
فاطمه علیها السلام بانوی بهشتی
فاطمه علیها السلام در آئینه کتاب
فاطمه علیها السلام نگین عرش
فاطمه علیها السلام در آئینه کتاب
فاطمه(سلام الله علیها) دختر محمد(صلی الله علیه و آله و سلم) ـ زندگانی تأثر برانگیز سیده زنان
فدک، شیخ جواد تبریزی
فدک ، جاسم موسوی
فدک ، حسین اوسطی
فدک در فراز و نشیب
فدک فی التاریخ
فدک فی التاریخ، شهید سید محمد باقر صدر
فدک معتبرترین سند تاریخ
فدک و العوالی او الحوایط السبعه فی الکتاب و السنه و التاریخ و الادب، سید محمد باقر حسینی جلالی
فرازهایی از زندگی حضرت خدیجه کبری علیهما السلام
فرهنگ جامع سخنان حضرت فاطمه (علیها السلام)
فرهنگ سخنان حضرت فاطمه زهرا علیها السلام
فرهنگ سخنان حضرت فاطمه علیها السلام
فرهنگ سخنان حضرت فاطمه علیها السلام (برای جوانان و عموم اقشار جامعه)
فرهنگ شهادت معصومین علیهم السلام
فضایل اهل بیت رسول(صلی الله علیه و آله و سلم) و مناقب اولاد بتول (علیها السلام)
فضائل فاطمه (علیها السلام)
فضائل فاطمه الزهراء (علیها السلام)
فضائل و مصائب حضرت زهرا علیها السلام
فضیلت حضرت زهرا علیها السلام بر حضرت مریم علیها السلام
فی نور محمد فاطمه الزهراء، عبدالفتاح عبدالمقصود
قراءه فی السیره الفاطمیه
‏قصه مدینه : تاریخ زندگی حضرت فاطمه سلام الله علیها و وقایع پس از رحلت حضرت رسول صل الله علیه و آله، شیخ علی نظری منفرد
قصه های تربیتی چهارده معصوم علیهم السلام
کتاب مادر اهمیت زن از نظر اسلام
کلیات دوازده جلدی(صامت) در مناقب و مدایح و مصائب و مراثی ائمه معصومین سلام الله علیهم اجمعین
گنجینه اخلاق جامع الدرر فاطمی
لماذا ؟! (کتاب مأساه الزهرا علیها السلام؛ شبهات و ردود)
ما نزل من القرآن فی شأن فاطمه الزهراء علیها السلام
مادران چهارده معصوم علیهم السلام هیچکدام هنگام ازدواج بیوه نبودند
مأساه الزهراء علیها السلام ، سید جعفر مرتضی عاملی(۲جلدی)
مبانی قرآنی خطبه ی فدکیه
مباهله در مدینه ، لوئی ماسینیون ، ترجمه محمود افتخارزاده
مجموعه الوثائق الفاطمیه : وثائق الخلافه و ولایه العهد و الوزاره
مجموعه مقالات فدک
محدثات شیعه
محنه فاطمه بعد وفاه رسول الله صلی الله علیه و آله
مرا به خانه زهرا (علیها السلام) ببرید
مرقد سیده النساء فاطمه الشهیده الزهراء علیها السلام فی ای مکان؟
مسأله فدک و حدیث أنا معاشر الأنبیاء لانورث ، سید علی حسینی میلانی
مسند فاطمه الزهراء رضی الله تعالی عنها (من مسانید الصحابه رضوان الله تعالی علیهم اجمعین)
مسند فاطمه الزهراء علیها السلام ، عزیزالله عطاردی قوچانی
مسند فاطمه الزهراء علیها السلام ، حسین شیخ الاسلامی تویسرکانی
مصحف فاطمی ، عبدالله امینی
مظلومیه الزهراء علیها السلام ، سید علی حسینی میلانی
مظلومیت برترین بانو ، سید علی حسینی میلانی
معارج الوصول إلی معرفه فضل آل الرسول و البتول علیهم السلام
معجزه السماء فی التوسل بفاطمه الزهراء سلام الله علیها
معرفه الإخلاص و الریاء فی مدرسه فاطمه الزهراء علیها السلام
مقام زن در قرآن و نهج البلاغه
مقام و جایگاه زن
مقامات حضرت فاطمه علیها السلام در کتاب و سنت
مقامات فاطمه الزهراء علیها السلام فی الکتاب و السنه ، شیخ محمد سند
مقامات فاطمه الزهراء فی الکتاب و السنه
مقتل چهارده معصوم علیهم السلام
مقتل فاطمه الزهراء علیها السلام، محمد منتظر واعظ
مقتل فاطمه الزهراء علیها السلام
ملکه اسلام ، خلیل کمره ای(۲جلدی)
مناقب زهرای مرضیه علیها السلام در کلام نبی اکرم صلی الله علیه و آله و سلم
مناقب علی و الحسنین و أمهما فاطمه الزهراء علیهم السلام ، محمدفؤادعبدالباقی
مناقب فاطمی در شعر فارسی شامل: مدایح دخت گرامی پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم)
موسوعه شهاده المعصومین علیهم السلام
موسوعه فاطمه الزهراء علیها السلام بنت رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم، علی عاشور(۱۰جلدی)
موسوعه کلمات سیدتنا فاطمه الزهراء (علیها السلام)
نزل الأبرار بما صح من مناقب أهل البیت الأطهار علیهم السلام
نزول سوره هل أتی فی أهل بیت المصطفی صلوات الله علیهم أجمین
نظم درر السمطین فی فضائل المصطفی صلی الله علیه و آله، و المرتضی و البتول و السبطین علیهم السلام
نظم درر السمطین فی فضائل المصطفی و المرتضی و البتول و السبطین علیهم السلام
نقش زنان در تاریخ اسلام
نگاهی به مقام حضرت خدیجه علیها السلام
نگاهی به مقام حضرت فاطمه علیه السلام
نگاهی کوتاه به زندگی حضرت فاطمه الزهرا (سلام الله علیها)
نگرشی در اسناد و مدارک هجوم به خانه صدیقه طاهره علیها السلام از قرن اول هجری تاکنون
نهج الحیاه « راه و رسم زندگی از دیدگاه حضرت زهرا علیها السلام» (فرهنگ سخنان فاطمه علیها السلام)
هدایتگران راه نور زندگینامه چهارده معصوم علیهم السلام
هذه فاطمه صلوات الله و سلامه علیها و هی قلبی و روحی التی بین جنبی، نبیل حسنی(۷جلد)
یورش به خانه وحی

برای مشاهده و دسترسی به کتابخانه تخصصی موضوعی حضرت فاطمه زهراء سلام الله علیها اینجا کلیک کنید

فخرالمحققین

فخرالدین ابوطالب محمد بن حسن بن یوسف مطهر حلى (۶۸۲ – ۷۷۱ ق)، معروف به «فخرالمحققین»، فرزند علامه حلی، از فقهای برجسته شیعی قرن هشتم، در نیمه شب بیستم جمادى‌الأولى سال ۶۸۲ هجری قمری، در شهر حلّه، در خانه بزرگ‌ترین دانشمند شیعه؛ یعنى علامه حلى متولد شد.

درشب بیستم سنۀ ۶۸۲ ق، فخر المحققّین علّامه حلّى متولد شد و وفاتش شب ۲۵ جمادى الآخر واقع شده است(وقایع الأیام ، ج ۱، ص ۳۷۹ )

او همانند پدر بزرگوارش، قبل از اینکه به حد بلوغ برسد، از تحصیل نزد استاد بى‌نیاز شد و به مرتبه‌اى از فضائل و کمالات رسید که در میان دانشمندان عصر خویش و در محافل علمى و فکرى به «فخرالمحققین» لقب یافت. فخرالمحققین از نظر علمى و فضل و کمال فرهنگى، شخصیتى ممتاز و فوق‌العاده بود و از نظر ادب و اخلاق و صفات پسندیده انسانى نیز سرآمد جوانان روزگار بشمار مى‌رفت. پدر بزرگوارش به او عشق مى‌ورزید و به وجودش افتخار مى‌کرد.

فخرالمحققین محمّد بعد از ۸۹ سال زندگانى بابرکت و تلاش و کوشش در راه ترویج معارف اهل‌بیت(علیهم السلام) در ۲۵ جمادی‌الثانی ۷۷۱ قمری برابر با ۱۲ بهمن ۷۴۸ شمسی، نداى حق را لبیک گفت و به سراى باقى شتافت.

آثار وی عبارت است از:

 1. إیضاح الفوائد؛
 2. تحصیل النجاه فی اصول الدین؛
 3. شرح کتاب نهج المسترشدین؛
 4. شرح مبادی الأصول؛
 5. غایه السئول (شرح تهذیب الوصول علامه)؛
 6. جامع الفوائد؛
 7. حاشیه بر إرشاد الأذهان علامه؛
 8. الکافیه الوافیه؛
 9. منبع الأسرار؛
 10. مناسک حج؛
 11. رساله فخریه؛
 12. رساله پرسش و پاسخ؛
 13. المسائل المظاهریه؛
 14. واجبات الصلوه الثمانیه.

کتاب های چاپ شده و موجود در پایگاه کتابخانه دیجیتال نورلایب :

سید هاشم رسولی محلاتی

آشنایی با زندگینامه سید هاشم رسولى محلاتى (۱۳۰۸- ۱۳۹۸ش) مؤلف، مترجم و گردآورنده آثاری در حوزه تاریخ اسلام و سیره ائمه اطهار (علیهم السلام) که آثار متعددی‌ را به‌ رشته‌ی‌ تحریر درآورده‌ است‌ و می‌توان‌ آنها را در سه‌ مجموعه‌ تألیفات‌، ترجمه‌ها و تصحیح‌ها طبقه‌بندی‌ کرد…(منبع: پایگاه ویکی نور دانشنامه تخصصی کتابشناسی و زندگی نامه)

از تألیفات‌ ایشان‌ می‌توان‌ به‌ موارد ذیل‌ اشاره‌ کرد:

 1. احادیث‌ اخلاق
 2. تاریخ‌ انبیا
 3. تاریخ‌ زندگی‌ پیامبر اسلام‌ (ص‌)
 4. تاریخ‌ زندگی‌ حضرت‌ فاطمه‌ الزهرا (س‌)
 5. تاریخ‌ زندگانی‌ حضرت‌ امیرالمؤمنین‌ (ع‌)
 6. تاریخ‌ زندگانی‌ امام‌ حسن‌ مجتبی‌ (ع‌)
 7. تاریخ‌ زندگانی‌ حضرت‌ امام‌ حسین‌ (ع‌)
 8. تاریخ‌ تحلیلی‌ اسلام‌
 9. چهل‌ حدیث‌ (در نه‌ جلد)
 10. سخنی‌ درباره‌ی‌ زکاه
 11. سخنی‌ درباره‌ی‌ قرآن‌
 12. سخنی‌ درباره‌ی‌ نماز
 13. کیفر گناه‌
 14. مبارزه‌ با گناه‌.

ترجمه‌ها عبارت‌اند از:

 1. ترجمه‌ی‌ اصول‌ و روضه‌ی‌ کافی‌ در سه‌ جلد
 2. الارشاد شیخ‌ مفید در دو جلد
 3. تفسیر مجمع‌ البیان‌
 4. ترجمه‌ی‌ مفاتیح‌الجنان‌ اثر شیخ‌ عباس‌ قمی‌
 5. ترجمه‌ی‌ صحیفه‌ی‌ علویه‌
 6. مقاتل‌ الطالبین‌ ابوالفرج‌ اصفهانی‌

و همچنین‌ کتب‌ ذیل‌ را تصحیح‌ کردند:

 1. تصحیح‌ «اثبات‌ الحمدات‌ بالنصوص‌ و المعجزات‌ اثر علامه‌ حر عاملی‌
 2. تصحیح‌ ایقاض‌ الحجه‌ بالبرهان‌ علی‌ الرجعه‌ اثر علامه‌ حر عاملی‌
 3. تصحیح‌ مجمع‌ البیان‌ اثر فضل‌الله‌ طباطبایی‌
 4. مناقب‌ ابن‌ شهر آشوب‌ ۵٫ تصحیح‌ دارالسلام‌ مرحوم‌ حاجی‌ علی‌ نوری‌
 5. تصحیح‌ مرآت‌ المعقول‌ علامه‌ مجلسی‌
 6. نورالثقلین‌ عبدالعلی‌ هویزی‌

دانلود کتاب های سید هاشم رسولی محلاتی در کتابخانه دیجیتال نورلایب

همچنین برای مشاهده مقالات ایشان می توانید به پایگاه مجلات تخصصی نورمگز مراجعه نمایید.

خواجه نصیرالدین طوسی

ولادت خواجه نصیرالدّین امام طوسى أفضل الفضلاء در روز دوشنبه ۱۱ جمادى الاولى سنۀ ۵۹۷ هجری قمری بود روز فوت فخر رازى (منبع کتاب : وقایع السنین و الاعوام، ج ۱، ص ۳۲۸ )

ابوجعفر، محمد بن محمد بن حسن طوسى(طوس ۵۷۹-‌۶۵۳ش، بغداد)، معروف به محقق طوسى و خواجه نصیرالدین طوسى، شاعر، فیلسوف، منجم، متکلم، فقیه و ریاضی دان ایرانی قرن ششم و هفتم قمری است.

پدرش محمد بن حسن از فقهاى امامیه و محدثان طوس بود و خواجه در تحت تربیت چنین پدر دانشمندى پرورش یافته است. او در آغاز کودکى، قرآن مجید را آموخت و اقسام علوم ادبى، از قبیل صرف و نحو و اشتقاق و مبانى علل و لغت را فراگرفت و احادیث نبوى و آثار بزرگان دین را آموخت و در نزد پدر به تحصیل علم فقه و اصول و حدیث پرداخت و به گفته بعضى او نزد دایى خود مقدمات منطق و حکمت را یاد گرفت و بر حقایق علوم طبیعى و الهى واقف گشت. در این دوران به تحصیل علوم ریاضى از قبیل حساب و هندسه، جبر و موسیقى رو آورد و با دقت تمام به تحصیل این علوم پرداخت. گفته‌اند او نزد کمال‌الدین محمد حاسب از شاگردان افضل‌الدین کاشانى و دوست و همدم پدرش، فن ریاضى را خوانده است.

دانلود کتاب مشاهیر تشیع خواجه نصیرالدین طوسی، دکتر احمدپناه، مجمع جهانی شیعه شناسی

وى بعد از وفات پدرش بنا بر وصیت او که گفته بود: «به جاهایى برو که در آنجا اساتید فن هستند»، به مسافرت پرداخت و در هر جا عالمى را یافت، از او بهره گرفت تا اینکه در نیشابور اقامت گزید. شهر نیشابور با آنکه در حمله طایفه غزّ، دچار خرابى بسیار شده و بیشتر مساجد و مدارس آن در آن واقعه ویران گردیده و کتابخانه‌هاى مهم آن به غارت رفته بود و بسیارى از دانشمندان ساکن در آنجا، یا کشته شده یا جلاى وطن اختیار کرده بودند، بااین‌وجود تا حمله مغول اهمیت علمى خویش را از دست نداده بود و در زمان هجرت خواجه به آنجا باز هم مجمع علما، فقها، راویان حدیث، حکما و اطبا بود. در این شهر، خواجه نزد بسیارى از فقها و حکماى عصر خویش تلمذ نمود و به رتبه علمى والایى دست یافت.

خواجه در علوم و فنون متعدد داراى آثار و تألیفات است؛ آثار وى عبارتند از:

 1. تحریر اقلیدس؛
 2. تحریر مجسطى؛
 3. تحریر الأکر؛
 4. تحریر کتاب الأکر تألیف ثاوذوسیوس؛
 5. تحریر کتاب المأخوذات فى أصول الهندسه؛
 6. تحریر کتاب المعطیات فى الهندسه؛
 7. تحریر کتاب الکره المتحرکه؛
 8. تحریر معرفه مساحه الأشکال البسیطه و الکرویه؛
 9. تحریر کتاب اللیل و النهار یا کتاب الأیام و اللیالى؛
 10. تحریر کتاب المناظر؛
 11. تحریر کتاب جرمى النیرین و بعدیهما؛
 12. تحریر طلوع و غروب؛
 13. تحریر مطالع؛
 14. تحریر کتاب المفروضات؛
 15. تحریر کتاب ظاهرات الفلک؛
 16. تحریر کره و استوانه یا شرح الکره و الأسطوانه؛
 17. تحریر کتاب المساکن؛
 18. المخروطات؛
 19. رساله در احوال خطوط منحنیه؛
 20. کشف القناع عن أسرار شکل القطاع؛
 21. تربیع الدائره؛
 22. رساله فى انعطاف الشعاع و انعکاسه؛
 23. کتاب تسطیح الکره و المطالع؛
 24. رساله رد بر مصادره اقلیدس؛
 25. جوامع الحساب بالتخت و التراب؛
 26. رساله در علم مثلث؛
 27. رساله در حساب و جبر و مقابله؛
 28. رساله معینیه یا المفید در هیئت؛
 29. شرح معینیه؛
 30. زبده الهیئه؛
 31. زبده الإدراک فى هیئه الأفلاک؛
 32. مختصر در معرفت تقویم، مشهور به سى فصل؛
 33. مدخل فى علم النجوم؛
 34. ترجمه صور الکواکب؛
 35. تذکره نصیریه؛
 36. شرح ثمره بطلمیوس یا ترجمه ثمره بطلمیوس؛
 37. زیج ایلخانى؛
 38. رساله‌اى درباره قبله تبریز؛
 39. رساله‌اى در بیان صبح کاذب؛
 40. رساله‌اى در تحقیق قوس قزح؛
 41. بیست باب در معرفت اسطرلاب؛
 42. تجرید الاعتقاد؛
 43. قواعد العقائد؛
 44. فصول نصیریه؛
 45. تلخیص المحصل؛
 46. رساله الإمامه یا وجیزه نصیریه؛
 47. شرح الإشارات یا حلّ مشکلات الإشارات؛
 48. مصارع المصارع؛
 49. رساله‌اى در موجودات و اقسام آن؛
 50. بقاء النفس بعد فناء الجسد؛
 51. رساله در صدور موجودات از حضرت حق؛
 52. رساله اثبات جوهر مفارق؛
 53. شرح رساله العلم؛
 54. رساله رد ایراد کاتبى بر دلیل حکماء در اثبات واجب؛
 55. مفاوضات؛
 56. مؤاخذات؛
 57. جواب أسئله شمس‌الدین محمد کیشى؛
 58. رساله‌اى در جواب سؤال‌هاى محیى‌الدین عباسى؛
 59. مسائل هفت‌گانه؛
 60. جواب سؤال‌هایى از روم؛
 61. جواب سؤال‌هاى ابوالفضائل سید رکن‌الدین استرآبادى؛
 62. رساله‌اى در نفوس ارضیه و قواى آنها؛
 63. رساله‌اى در اتحاد مقول علیه و مقول؛
 64. مقاله‌اى درباره «آیا معناى ادراک، تعقل است یا غیر آن؟»؛
 65. جواب عزالدوله سعد بن منصور بن کمونه؛
 66. جواب سؤالى در خیر بودن وجود؛
 67. العلل و المعلولات؛
 68. رساله‌اى در بحث از علل و معلولات مترتبه؛
 69. فوائد ثمانیه در حکمت؛
 70. جواهرنامه؛
 71. المقالات یا مقالات شش گانه؛
 72. رساله ربط الحادث بالقدیم؛
 73. رساله إثبات وحده الله؛
 74. رساله جبر و اختیار؛
 75. رساله اثبات عقل فعال؛
 76. رساله أقسام الحکمه؛
 77. رساله ضرورت مرگ؛
 78. رساله‌اى در جواب نجم‌الدین دبیران؛
 79. اخلاق ناصری؛
 80. أوصاف الأشراف؛
 81. آغاز و انجام؛
 82. رساله آداب المتعلمین؛
 83. نصیحت‌نامه؛
 84. أساس الاقتباس؛
 85. تجرید منطق؛
 86. تعدیل المعیار فى نقد تنزیل الأفکار؛
 87. الحواشى على کلیات القانون؛
 88. جواب خواجه در رفع تناقض سخن حنین و ابن سینا در رنگ بول؛
 89. جواب خواجه به یکى از حکما درباره تنفس؛
 90. جواب خواجه به پرسش یکى از دانشمندان درباره مزاج اعضا؛
 91. ضوابط الطب؛
 92. ذیل جهان‌گشا؛
 93. رساله‌اى در رسم و آیین پادشاهان قدیم؛
 94. خلافت‌نامه؛
 95. معیار الأشعار؛
 96. جواهر الفرائض؛
 97. رساله در علم رمل؛
 98. مقاله در موسیقى؛
 99. رساله در اشارت به مکان و زمان آخرت؛
 100. تفسیر سوره و العصر.

کتاب های نصیر الدین طوسی، محمد بن محمد در پایگاه کتابخانه دیجیتال نورلایب :

فخر رازی کیست؟

فخرالدین ابوعبداللّه محمّد بن عمر بن حسین رازى شافعى (۵۴۳-۶۰۶ ق) عالم بزرگ، متکلم، فقیه و مفسر ایرانی است. معروفترین اثر او کتاب مفاتیح الغیب مشهور به تفسیر کبیر فخر رازی است که از مفصل‌ترین تفاسیر قرآن است.

امام فخرالدین ابوعبدالله محمد بن عمر بن حسین بن حسن بن علی تیمی طبرستانی مشهور به ابن خطیب رازی و امام المشککین از بزرگان متکلمین و خطبا و فیلسوف مشهور سده ششم هجری در ۲۵ رمضان سال ۵۴۳ یا ۵۴۴ در شهر ری زاده شد. محمد بن عمر فخر رازی یکی از مشاهیر علمی و ادبی اسلام شمرده می‌شود که در عصر خود از بزرگترین علما و حکمای اسلام بوده و در علوم معقول و منقول یعنی فلسفه، کلام، ریاضیات و فقه و اصول، تفسیر قرآن و ادبیات استاد، صاحب نظر و مرجع فضلای زمان محسوب می‌شده است.

علوم فقه و اصول و کلام اولیه را نزد پدرش آموخت و پس از وفات پدر نزد کمال سمعانى رفت و او را به عنوان مرشد و استاد برگزید. پس از مدتى جهت تکمیل دروس، به مراغه سفر نمود و علم کلام و حکمت را نزد مجدالدین جیلی که از بزرگان فن بود آموخت. رازى مدتى به سفر رفت و در خوارزم و ماوراء النهر، به دلیل بیان مطالبى بر خلاف مذهب مردم آنجا، از شهر اخراج شده به هرات رفت. در آنجا مورد اکرام و احترام‌ سلاطین غورى قرار گرفت و سلطان غیاث‌الدین محمد غورى مسجد جامع‌ بزرگ و مدرسه جامع هرات را براى مجالس پند و درس امام فخر رازى بنا نهاد. فخر رازى به دلیل آنکه دو پسرش داماد یکى از ثروتمندان رى بودند، از وضع مالى خوبى برخوردار بود. وفات فخر رازی در ۱۱ جمادی الاول سال ۵۹۷ ق است. او در موضوعات مختلفى از خود آثارى بر جاى گذاشته است:

 1. تفسیر الفخر الرازی المشتهر بالتفسیر الکبیر و مفاتیح الغیب ۳۴ جلدی نویسنده : فخر رازی، محمد بن عمر مقدمه‌نویس: میس، خلیل ناشر: دار الفکر محل نشر: بیروت – لبنان سال نشر: ۱۴۲۳ق
 2. التفسیر الکبیر (مفاتیح الغیب) ۳۲ جلدی نویسنده : فخر رازی، محمد بن عمر اعداد: مکتب تحقیق دار احیاء التراث العربی ناشر: دار احیاء التراث العربی محل نشر: بیروت – لبنان سال نشر : ۱۴۲۰ق=۱۹۹۹م
 3. التفسیر الکبیر ۳۲ جلدی نویسنده : فخر رازی، محمد بن عمر ناشر: دار الکتب العلمیه محل نشر: بیروت – لبنان سال نشر:۱۴۲۰
 4. المطالب العالیه من العلم الالهی ۹جلدی نویسنده : فخر رازی، محمد بن عمر محقق : سقا، احمد حجازی ناشر: دار الکتاب العربی محل نشر: بیروت – لبنان
 5. المحصول فی علم أصول الفقه ۴جلدی نویسنده: فخر رازی، محمد بن عمرمحقق: معوض، علی محمد محقق: عبدالموجود، عادل احمد ناشر:المکتبه العصریه محل نشر بیروت – لبنان سال نشر ۱۴۲۰ق
 6. عیون الحکمه مع شرح عیون الحکمه ۳جلدی شارح: فخر رازی، محمد بن عمر محقق: سقا، احمد حجازی نویسنده: ابن سینا، حسین بن عبد الله ناشر:موسسه الصادق (ع) محل نشر: تهران – ایران سال نشر: ۱۳۷۳ش
 7. الاربعین فی اصول الدین (فخر رازی) ۲جلدی نویسنده : فخر رازی، محمد بن عمر ناشر: مکتبه الکلیات الأزهریه محل نشر : الازهر – قاهره – مصر
 8. المباحث المشرقیه فی علم الالهیات و الطبیعیات ۲جلدی نویسنده: فخر رازی، محمد بن عمر ناشر : بیدارمحل نشر: قم – ایران سال نشر: ۱۳۷۰ ش
 9. شرحی الإشارات ۲جلدی شارح : فخر رازی، محمد بن عمر شارح: نصیر الدین طوسی، محمد بن محمد نویسنده: ابن سینا، حسین بن عبد الله ناشر: کتابخانه عمومی حضرت آیت الله العظمی مرعشی نجفی (ره) محل نشر: قم – ایران سال نشر: ۱۳۶۳ش
 10. شرح الاشارات و التنبیهات (الفخر الرازی) ۲جلدی نویسنده: فخر رازی، محمد بن عمر مصحح: نجف زاده، علیرضا ناشر: انجمن آثار و مفاخر فرهنگی محل نشر: تهران – ایران سال نشر: ۱۳۸۴ش
 11. أساس التقدیس نویسنده : فخر رازی، محمد بن عمر محقق: سقا، احمد حجازی ناشر: مکتبه الکلیات الازهریه محل نشر: قاهره – مصرسال نشر: ۱۴۰۶ ق
 12. اساس التقدیس نویسنده: فخر رازی، محمد بن عمر محقق: اسماعیل، عبد الله محمد ناشر:المکتبه الازهریه للتراث محل نشر: قاهره – مصر سال نشر: ۱۴۳۲ق
 13. أسرار التنزیل و أنوار التأویل نویسنده: فخر رازی، محمد بن عمر محقق:عمیره، عبد الرحمن محقق: درویش، عبد المنعم فرج ناشر : دار رکابی للنشر محل نشر: قاهره – مصر سال نشر : ۲۰۰۰م
 14. إعتقادات فرق المسلمین و المشرکین نویسنده: فخر رازی، محمد بن عمر محقق و معلق: عزب، محمد زینهم محمد ناشر: مکتبه مدبولی محل نشر: قاهره – مصر سال  نشر: ۱۴۱۳ ق
 15. الإشاره فی أصول الکلام نویسنده :فخر رازی، محمد بن عمر محقق: عایدی، ربیع صبحی مقدمه‌نویس: موصلی، اکرم عبدالوهاب مقدمه‌نویس: فقیر، علی محقق: عایدی، محمد صبحی ناشر: مرکز نور العلوم للبحوث و الدراسات سال نشر : ۱۴۲۸ق
 16. الرساله الکمالیه فی الحقایق الالهیه نویسنده: فخر رازی، محمد بن عمر محقق: محی الدین، علی ناشر: دار الکتب العلمیه، منشورات محمد علی بیضون محل نشر : بیروت – لبنان سال نشر : ۲۰۰۲م
 17. الشجره المبارکه فی أنساب الطالبیه نویسنده: فخر رازی، محمد بن عمر محقق: رجایی، مهدی ا شراف: مرعشی، محمود ناشر:مکتبه آیه الله العظمی المرعشی النجفی (ره) محل نشر: قم – ایران سال نشر : ۱۳۷۷ش
 18. الشفاعه العظمى فی یوم القیامه نویسنده: فخر رازی، محمد بن عمر محقق: سقا، احمد حجازی ناشر: المکتبه الازهریه للتراث محل نشر: قاهره – مصر سال نشر: ۱۹۸۸م
 19. الفراسه نویسنده: فخر رازی، محمد بن عمر محقق: عاشور، مصطفی ناشر: مکتبه القرآن محل نشر: قاهره – مصر
 20. القضاء و القدر نویسنده: فخر رازی، محمد بن عمر تصحیح و تعلیق: بغدادی، محمد معتصم بالله ناشر: دار الکتاب العربی محل نشر: بیروت – لبنان
 21. المحصل نویسنده: فخر رازی، محمد بن عمر محقق:اتای، حسین ناشر: دار الرازی محل نشر: عمان – اردن
 22. النبوات و ما یتعلق بها نویسنده: فخر رازی، محمد بن عمر محقق: سقا، احمد حجازی ناشر:مکتبه الکلیات الازهریه محل نشر: قاهره – مصر
 23. النفس و الروح و شرح قواهما نویسنده: فخر رازی، محمد بن عمر محقق: معصومی، محمدصغیر حسن ناشر: الابحاث الاسلامیه محل نشر: تهران – ایران سال نشر: ۱۴۰۶ ق
 24. تلخیص المحصل شارح : نصیر الدین طوسی، محمد بن محمد نویسنده: فخر رازی، محمد بن عمر ناشر: دار الاضواء محل نشر: بیروت – لبنان سال نشر: ۱۴۰۵ق
 25. حفظ البدن (رساله‌ای فارسی در بهداشت و تندرستی) نویسنده: فخر رازی، محمد بن عمر تحقیق و تصحیح : ذاکر، محمد ابراهیم ناشر: مرکز پژوهشی میراث مکتوب محل نشر:تهران – ایران سال نشر: ۱۳۹۰ش
 26. خوابگزاری، التحبیر فی علم التعبیر نویسنده: فخر رازی، محمد بن عمر گرداورنده: افشار، ایرج ناشر: المعی محل نشر: تهران – ایران سال نشر: ۱۳۸۵ش
 27. شرح أسماء الله الحسنی شارح: جمال‌زاده، عبدالرضا نویسنده: فخر رازی، محمد بن عمر ناشر:موسسه فرهنگی هنری نوین پژوهش فیاض محل نشر: تهران – ایران سال نشر : ۱۳۹۶ش
 28. شرح اسماء الحسنی (لوامع البینات) نویسنده: فخر رازی، محمد بن عمر مراجعه: سعد، طه عبد الروف ناشر: مکتبه الکلیات الازهریه محل نشر: قاهره – مصر
 29. عصمه الانبیاء نویسنده: فخر رازی، محمد بن عمر ناشر: دار الکتب العلمیه، منشورات محمد علی بیضون محل نشر: بیروت – لبنان
 30. لباب الاشارات و التنبیهات نویسنده: فخر رازی، محمد بن عمر ناشر: مکتبه الکلیات الازهریه محل نشر: قاهره – مصر
 31. مناظرات فخرالدین رازی فی بلاد ماوراء النهر نویسنده: فخر رازی، محمد بن عمر محقق: خلیف، فتح الله ناشر: دار المشرق محل نشر: بیروت – لبنان
 32. مناقب الإمام الشافعی نویسنده: فخر رازی، محمد بن عمر محقق: سقا، احمد حجازی ناشر: دار الجیل محل نشر: بیروت – لبنان سال نشر: ۱۴۱۳ق
 33. منطق الملخص نویسنده: فخر رازی، محمد بن عمر محقق: فرامرز قراملکی، احد محقق: اصغری نژاد، آدینه ناشر: دانشگاه امام صادق (ع) محل نشر: تهران – ایران سال نشر: ۱۳۸۱ش
 34. یسألونک عن الروح نویسنده: فخر رازی، محمد بن عمر محقق: هلاوی، محمد عبدالعزیز ناشر: مکتبه القرآن محل نشر: بولاق – مصر سال نشر: ۲۰۰۲م
 35. کشف التمویهات فی شرح الرازی علی الإشارات و التنبیهات للرئیس إبن سینا نویسنده: آمدی، علی بن محمد نویسنده: فخر رازی، محمد بن عمر محقق: مزیدی، احمد فرید ناشر: دار الکتب العلمیه، منشورات محمد علی بیضون محل نشر: بیروت – لبنان سال نشر: ۱۴۳۴ق
 36. الشجره المبارکه فی أنساب الطالبیه نویسنده: فخر رازی، محمد بن عمر محقق: رجایی، مهدی اشراف: مرعشی، محمود ناشر:مکتبه آیه الله العظمی المرعشی النجفی(ره) محل نشر: قم – ایران سال نشر: ۱۴۰۹ق

مفردات الفاظ القرآن

نام دیگر آن المفردات فى غریب القرآن تألیف حسین بن محمد راغب اصفهانی(حدود، ۵۰۲ق) است که حاوى واژه نامۀ بدیع قرآنى در یک جلد و به زبان عربى مى‌باشد. در این واژه‌نامه که بر بنیاد مواد اصلى کلمه سامان داده شده، مسلک راغب چنین است که نخست ماده را با معناى حقیقى‌اش مى‌آورد، آنگاه مشتقات آن را یاد مى‌کند، سپس معانى مجازى را با تبیین علاقۀ حقیقت و مجاز عرضه مى‌دارد.وى بر این همه، اولاً از قرآن، ثانیاً از حدیث و ثالثاً از سروده‌ها و اقوال عرب گواه مى‌جوید.

او همچنین به یادکرد قرائت های وارده، اقوال صحابه، تابعین، حکماء و نیز تفسیر قرآن به قرآن، دست مى‌یازد. مى‌توان بیان داشت که مفردات راغب خود تفسیرى پر بار و عمیق و مختصر است که فوائد و فرائد گوناگونى را داراست. گاه به نقد و ردّ آراء دیگران با ابراز نظرات و آراء خود به نیکى مى‌پردازد و در این حوزه از علوم، صاحب مرتبۀ اجتهاد است.

مفردات راغب در این چاپ با تحقیق، تصحیح و مقدمه نویسى، صفوان عدنان داودى انجام گرفته است.محقق ضمن مقدمۀ کوتاه خود شیوه و مراحل کار خود را به این شرح بیان داشته است:

 1. ضبط متن کتاب و مقابله با ۴ نسخۀ خطى و چند نسخۀ طبع شده.
 2. تعیین شکل کلمات
 3. مشخص نمودن شمارۀ آیات و سور
 4. مشخص نمودن قراآت قرآنى و نسبت آن به قارى و جداسازى قراآت صحیح از شاذ.
 5. مشخص نمودن احادیث و آثار از کتب حدیث.
 6. مشخص نمودن قائل ابیات شعرى، بیان مصادر و ضبط صحیح آنها.
 7. ضبط امثال و اقوال و بیان مصادر آنها از کتب لغت.
 8. ذکر شرح حال مختصر از اعلام وارده.
 9. تهیۀ فهرست‌هاى ۲۴ گانه در زمینۀ: آیات، قرائت های شاذ، احادیث، آثار روایت شده، ابیات شعرى و انصاف آنها أعلام، کتب، اقوال حکماء، قواعد کلى در تفسیر، مسائل لغوى، مسائل کلامى، مسائل اصولى، مسائل منطقى، حیوانات، اصنام، آراء راغب در تفسیر و لغت، قبایل، مذاهب، مراجع و مصادر، مواد و موضوعات، فهرست منسوب، امثال عرب و اقوال آنها.

در بخش دوم به شرح حال مؤلف در ابعاد مختلف شخصیتى، تألیفات و کتاب مورد بحث(مفردات) پرداخته است. بخش سوم را مقاله‌اى به نام «الشریعه و علم الحکمه» تشکیل مى‌دهد که دربارۀ حکمت، اقسام آن، تبیین موارد باطل، جمع بین شریعت و حکمت و نمونه‌هایى از موارد جمع راغب بین شریعت و حکمت، مى‌باشد.بخش چهارم نیز معرفى نسخه‌هاى خطى چهارگانه و نسخه‌هاى مطبوع مفردات به همراه تصویرى از صفحات مختلف نسخه‌هاى خطى را در بر دارد.

محقق محترم چاپ حاضر را با امداد از چهار نسخۀ خطى فراهم و تحقیق نموده است.قبل از این چهار چاپ مختلف داشته که مشخصات آنها در صفحۀ ۴۰ مقدمه آمده است. هر یک از نسخه‌ها، به تحقیق اندیشمندى توانا انجام گرفته است، از جمله، محمد سید گیلانى، محمد الزهرى الغمراوى، دکتر محمد احمد خلف الله، ندیم مدعشیلى، که این خود گویاى اهمیت این کتاب مى‌باشد.

دانلود متن و تصویر کتاب مفردات ألفاظ القرآن تالیف راغب اصفهانی، حسین بن محمد مصحح : داوودی، صفوان عدنان ناشر: دار الشامیه محل نشر: بیروت – لبنان سال نشر : ۱۴۱۲ق=۱۹۹۲م