Category: خبرنامه

هوش مصنوعی و علوم اسلامی

نظر به پیشرفت‌های گسترده‌ی هوش مصنوعی، می‌توان از آن در حل برخی از مسائل دشوار یا پرهزینه در علوم اسلامی بهره گرفت و با صرفه‌جویی در وقت و همچنین افزایش دقت، گام بلندی در جهت پیشرفت این علوم برداشت. به علاوه با به‌کارگیری ابزار قدرتمندی هم‌چون هوش مصنوعی توسط محققین، دریچه‌های تازه‌ای از مسائل جدید علمی گشوده خواهد شد.
گستردگی موضوعات، مبانی و اطلاعات متعدد، عدم امکان عملی التفات همه جانبه به تمام علوم دینی در یک لحظه، ضرورت جست‌وجوی عمیق و دقیق و هوشمند در میان کتب و … از مواردی هستند که به روشنی بر ضرورت توجه به حضور هوش مصنوعی در مسیر استنباط علوم اسلامی حکم می‌کنند.
بی‌تردید این اقدام نیز همچون سایر اقدامات علمی-اجتماعی می‌بایست آسیب شناسی شود و گام‌های دقیق و مطمئنی برای زمینه‌سازی این حضور فراهم شود ولی لزوم شناخت آفات و آسیب‌ها و مقابله‌ی با آن‌ها، منافاتی با ضرورت حرکت به سمت استفاده از این ابزار قدرتمند در راه تولید علوم اسلامی ندارد.
در همین راستا، اولین همایش ملی «هوش مصنوعی و علوم اسلامی» به‌منظور هم‌افزایی و تبیین بیشتر اهداف و توانایی‌ها، در ۲۸ فروردین ماه سال ۱۳۹۹ در قم برگزار خواهد شد تا با گردهمایی صاحب نظران علوم حوزوی و دانشگاهی، علاوه بر شناخت ظرفیت‌ها، فرصت‌ها و تهدیدها، زمینه‌های هر چه بهتر این خیزش محقق گردد.

که با توجه به استقبال اساتید و پژوهشگران از نخستین همایش ملی هوش مصنوعی و علوم اسلامی، مهلت ارسال آثار تا ساعت ۲۴ پنجم اسفندماه ۱۳۹۸ تمدید شد. لازم به ذکر است که این تاریخ تحت هیچ شرایطی مجددا تمدید نخواهد شد. پژوهشگران و اساتید گرامی می توانند آثار خود را از طریق ثبت نام در سایت همایش و از قسمت پنل کاربری شخصی خود برای ما ارسال کنند. نتایج داوری روز ۱۵فروردین ماه اعلام خواهد شد.
روابط عمومی نخستین همایش ملی هوش مصنوعی و علوم اسلامی

۲۳هزارعنوان کتاب

بیش از بیست و سه هزار عنوان کتاب تخصصی علوم اسلامی در پایگاه کتابخانه دیجیتال نورلایب قرار داده شد امکان دسترسی به بیش از چهل هزار جلد کتاب تخصصی علوم اسلامی، در پایگاه و اپلیکیشن اندرویدی کتابخانه دیجیتال نور

پایگاه کتابخانه دیجیتال نور (نورلایب)، پایگاه کتابخانه‌ای است که در فضای اینترنت به ارائه کتاب‌های تخصصی حوزه علوم اسلامی و انسانی به صورت مشاهده و مطالعه متن(TXT) و تصویر(PDF)، همراه با قابلیت دانلود و ذخیره‌سازی و همچنین دریافت فایل ارجاعات و قابلیت‌های پژوهشی مختلف همچون جستجوی پیشرفته در عنوان یا متن کتاب با امکان محدودسازی نوعِ زبان، موضوع، پدیدآور، ناشر و یا عنوان کتاب در بستر حامل‌های اطلاعاتی و ارتباطی گوناگون می‌پردازد.

این پایگاه هم‌اکنون با بیش از بیست و سه هزار عنوان کتاب (۲۳٫۲۱۴)، همچنین بیش از چهل هزار جلد کتاب (۴۰٫۵۲۹)، دارای بیش از هشت میلیون و پانصد صد هزار صفحه متنی (۸٫۵۵۴٫۵۸۵)، بیش از چهارده میلیون و ششصد هزار صفحه تصویری (۱۴٫۷۴۲٫۲۱۵) و نزدیک به از سیصد و بیست و دو هزار کاربر (۳۲۲٫۱۲۸) به عنوان برترین پایگاه کتابخانه دیجیتال علوم اسلامی شناخته می‌شود.

کتابخانه دیجیتال نور به نشانی https://www.noorlib.ir با بیش از یک دهه تجربه در تلاش است تا با بکارگیری به‌روزترین فناوری‌های پیشرفته، محققان و پژوهشگران علوم اسلامی را سریع و آسان‌ به منابع تخصصی علمی همراه با بهترین امکانات پژوهشی مورد نیازشان، آشنا سازد. بهره‌گیری از بهترین ابزارهای بازیابی اطلاعات با جستجوی هوشمند و پیشرفته، بدون محدویت زمانی و مکانی در فضای شبکه جهانی اینترنت که در حریم خصوصی و میز پژوهشی محققان و پژوهشگران علوم اسلامی با امکان تنظیمات دستی در تحقیقات شخصی و در پروژه‌های پژوهشی قابل تعریف برای هر پژوهشگر به همراه قابلیت بازیابی سابقه فعالیت‌های شخصی کاربر در آخرین جستجوهای انجام شده و نیز آخرین کتاب‌های خوانده شده و مشاهده گزارش فایل‌های دریافتی و دانلود شده کاربر از مهمترین و بهترین امکانات و قابلیت‌های پژوهشی این پایگاه کتابخانه دیجیتال می‌باشد.

مجموعه کتاب فدک

کتاب فدک ، نویسنده: السید جاسم هاتو الموسوی، نشر مشعر۱۴۳۳ق ؛ کتابی است به زبان عربی معاصر در جهت پاسخ به شبهاتی که «احسان الهی ظهیر» نویسنده وهابی پاکستانی در کتاب الشیعه و أهل‌البیت(ع) درباره موضوع فدک وارد کرده است…

دانلود کتاب فدک فی التاریخ ، نویسنده : محمدباقر صدر، ناشر: المطبعه الحیدریه فی النجف ۱۳۷۴ق

دانلود کتاب فدک ، نویسنده: حسین اوسطی، ناشر: شرکت چاپ و نشر بین الملل سازمان تبلیغات اسلامی ۱۳۹۴ش

دانلود کتاب فدک ، نویسنده: جواد تبریزی، ناشر: دارالصدیقه الشهیده (سلام الله علیها) ۱۳۸۳ش

دانلود کتاب مجموعه مقالات فدک ، گرداورنده: جمعی از نویسندگان پژوهشکده حج و ز یارت، ناشر: مشعر ۱۳۹۳ش

دانلود کتاب السقیفه و فدک ، نویسنده: أبی بکر أحمد بن عبدالعزیز الجوهری البصری البغدادی، تحقیق دکتر محمدهادی امینی، ناشر: مکتبه نینوی الحدیثه؛ کتاب السقیفه و فدک چنانکه از نام آن پیداست، حاوى مطالبى درباره دو واقعه مهم تاریخى صدر اسلام است. که ابن ابى‌الحدید معتزلى در کتاب خود به نام شرح نهج‌البلاغه، بخش‌هایى از این کتاب را نقل نموده است. اصل کتاب از دو قسمت اصلى ابتدا تحت عنوان سقیفه و سپس فدک گرد آمده است. قسمتى که مصحح به اصل کتاب افزوده‌اند و تحت عنوان محلقات مى‌باشد، شامل خطبه حضرت زهرا(س) و مطالبى دیگر درباره این خطبه مى‌باشد …

دانلود کتاب مساله فدک و حدیث انا معاشر الانبیاء لانورث ، نویسنده: سید علی حسینی میلانی ، ناشر الحقائق

دانلود کتاب فدک معتبرترین سند تاریخ ، نویسنده سید علیرضا حسینی ، ناشر: دلیل ما ۱۳۸۸ش

دانلود کتاب فدک فی التاریخ ، نویسنده: سید محمد باقر صدر، محقق عبدالجبار شراره، ناشر: مرکز الغدیر للدراسات الاسلامیه بیروت ۱۴۲۲ق

دانلود کتاب فدک در فراز و نشیب ، نویسنده: علی حسینی میلانی ، ناشر الحقائق ؛ که در آن به چند پرسش و شبهه درباره ماجراى فدک و ارتباط حضرت فاطمه(س) و حضرت علی (ع) با آن بصورت مستند، تحلیلى و انتقادى پاسخ داده است. نام کامل اثر: «فدک در فراز و نشیب: پژوهشى در مورد فدک در پاسخ به یک دانشور سنى». نویسنده، اثرش را به زبان عربى نوشته است و روش وی در این اثر، عالمانه، انتقادى و تاریخى – کلامى است و از کتاب، سنت، تاریخ و عقل استفاده کرده است. کتاب حاضر ترجمه فارسى آن است که توسط هیئت تحریریه مرکز حقایق اسلامى صورت گرفته است.

دانلود کتاب خطبه حضرت فاطمه زهرا علیها السلام و ماجرای فدک ، نویسنده حسینعلی منتظری، ناشر: خردآوا ۱۳۸۵ش

دانلود کتاب السقیفه و فدک ، نویسنده: ابوبکر احمد بن عبدالعزیز جوهری بصری، روایه ابن ابی الحدید عزالدین عبدالحمید بن هبه الله ، تحقیق محمد هادی امینی؛ ناشر: شرکه الکتبی بیروت ۱۴۱۳ق=۱۹۹۳م

دانلود کتاب السقیفه و الفدک ، محقق و مصحح: جوهری، ابی‌بکر – ساعدی، باسم مجید ؛ ناشر: قسم الشؤون الفکریه و الثقافیه العتبه الحسینیه المقدسه

دانلود کتاب فدک و العوالی او الحوائط السبعه فی الکتاب و السنه و التاریخ و الادب ، سید محمدباقر حسینی جلالی، ناشر دبیرخانه کنگره میراث علمی و معنوی حضرت فاطمه زهرا(سلام الله علیها) و دبیرخانه کتاب سال ولایت ۱۴۲۶ق=۱۳۸۴ش ؛ که در موضوع فدک و حوادثى است که در طول تاریخ بر آن گذشته است و مشتمل بر ده باب است که در این ابواب به مباحثى چون ملکیت پیامبر بر فدک، محدوده آن، فدک در قرآن، فدک در تاریخ، فدک در خطبه حضرت زهرا و تظلم آن حضرت پرداخته شده است.

مطالعه و مشاهده کتاب با موضوع فدک در پایگاه کتابخانه دیجیتال نورلایب

فدک در بانک مقالات و مجلات علوم اسلامی و انسانی نورمگز

جستجوی فدک در پایگاه جامع منابع تاریخ نور

فدک در پایگاه جامع قرآنی نور

فدک در حوزه نت

چهل هزار کتاب اسلامی

دسترسی آسان و سریع به بیش از چهل هزار جلد کتاب معارف انسانی و علوم اسلامی بر روی پایگاه کتابخانه دیجیتال نور و اپلیکیشن اندرویدی نورلایب، در همه‌جا و برای همگان، فراهم شد.

عموم علاقه‌مندان، به خصوص فرهیختگان و پژوهشگران علوم اسلامی برای بهره‌مندی از این بانکِ ارزشمند، مشتمل بر بیش از ۱۴ میلیون و ششصد هزار صفحۀ تصویری و هشت میلیون و پانصد و پنج هزار صفحۀ متنی، فقط کافی است با موبایل، تبلت یا کامپیوتر خود در اینترنت، پایگاه کتابخانه دیجیتال نورلایب یا برنامه کاربردی نورلایب را جستجو کنند و با اشتراک در بزرگترین پایگاه کتابخانه دیجیتال علوم اسلامی، از محتوای این کتابخانه به‌همراه امکانات بی‌نظیر پژوهشی آن و قابلیت های مختلف آن برای تحقیق و پژوهش، استفاده نمایند.

گفتنی است، نورلایب با بیش از ده سال سابقۀ فعالیت علمی و پژوهشی در راستای اهداف بلندمدت خود برای ایجاد کامل ترین بانک اطلاعات کتاب علوم اسلامی در فضای مجازی و ایجاد بستری برای دسترسی سریع و آسان دانش‌پژوهان و محققان حوزه و دانشگاه، علاوه بر افزایش آمار کتاب‌های خود به بیش از ۲۲ هزار و نهصد عنوان در بیش از۴۰ هزار جلد کتاب، با بهره‌گیری از فناوری‌های روز، جدیدترین ابزارهای پژوهشی را نیز در اختیار محققین قرار می‌دهد.

جامعیتِ موضوعاتِ پایگاه کتابخانه دیجیتال نور (نورلایب) به حدی است که دانشجویان و پژوهشگران علوم اسلامی می‌توانند برای تحقیق و پژوهش در تمامی رشته‌های مورد نظر خود اعم از: قرآن و علوم قرآنی، علوم حدیث، ادعیه و زیارات، نهج البلاغه، صحیفه سجادیه، الهیات، منطق، کلام، حکمت و فلسفه، مدیریت، حقوق و قضا، علوم سیاسی، جغرافیا، تاریخ و سیره، فقه و اصول فقه، اخلاق و عرفان، ادبیات و متون کهن فارسی، روانشناسی، انسان‌پژوهی، جامعه‌شناسی، اقتصاد و تجارت، علوم تربیتی، قواعد و ادبیات عرب، زبان‌شناسی، ادب‌پژوهی و تراث، تاریخ تمدن، ادیان، فرق و مذاهب، تقریب، بهداشت و سلامت، طب سنتی و اسلامی، علوم تغذیه و گیاهان دارویی، علوم رفتاری، علوم اجتماعی، کتابداری و اطلاع‌رسانی، فناوری و ارتباطات، نسخه‌شناسی و نسخه‌پژوهی، فرهنگ و هنر، معماری و شهرسازی، باستان شناسی، حقوق بشر، منابع طبیعی و محیط زیست، علوم نظامی و انتظامی، امنیت‌پژوهی، انقلاب اسلامی، جنگ تحمیلی و دفاع مقدس، وهابیت و سلفی‌پژوهی، مهدویت، آینده‌پژوهی، زنان و خانواده، علم اطلاعات، دانش‌شناسی، علم سنجی، اخلاق زیستی، سبک زندگی، حج و زیارت، دین‌پژوهی، شیعه‌شناسی و شیعه‌پژوهی، مطالعات تطبیقی قرآن و متون مقدس، روش‌شناسی دینی، تبلیغ و ارتباطات دینی، علم و فناوری، مطالعات رسانه‌ای، ارتباطات و رسانه، علوم زیستی، زیست‌فناوری، و مطالعات و پژوهش‌های میان رشته‌ای، به پایگاه کتابخانه دیجییتال نور (نورلایب) مراجعه کنند.

لیست کتاب با امکان دانلود در موضوع حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها

اخبار و احادیث و حکایات در فضائل اهل بیت رسول صلّی الله علیه و آله و مناقب اولاد بتول سلام الله علیها
اسرار فاطمی
الاربعون حدیثا فی فضایل امیر المومنین و سیده نساء العالمین صلوات الله و سلامه علیهما «بروایه عایشه»
الثغور الباسمه فی مناقب فاطمه
الخصائص الفاطمیه علی ضوء الثقلین
الزهراء
الزهراء علیها السلام سیّده نساء العالمین
الزهراء علیها السلام اهداف، مواقف، نتائج
الزهراء علیها السلام بین الثناء والولاء
الزهراء علیها السلام و مناووها ما جری بین فاطمه علیها السلام و مناوئیها
السقیفه و فدک
السقیفه و الفدک
السیده الزهراء بین الفضائل و الظلامات
الصحیح فی کشف بیت فاطمه علیها السلام
الغاره علی بیت الوحی
الکلمه الغراء فی تفضیل الزهراء علیها السلام وعقیله الوحی زینب بنت امیرالمومنین علی بن أبی طالب علیهم السلام
الکوثر فی أحوال فاطمه بنت النبی الأطهر(صلی الله علیه و آله و سلم)
الگوهای رفتاری حضرت فاطمه زهرا علیها السلام
الگوهای فضیلت در سیمای زنان صدر اسلام
المجالس المرضیه فی الأیام الفاطمیه
المعانی الرسالیه من حرکه السیده الزهراء علیها السلام
الموسوعه الکبری عن فاطمه الزهراء سلام الله علیها (۲۵ جلدی)
النور المبین فی قصص الأنبیاء و المرسلین (قصص قرآن)؛ به ضمیمه زندگانی چهارده معصوم(علیهم السلام)
النوران الزهراء و الحوراء علیهما السلام
الوراثه الإصطفائیه لفاطمه الزهراء علیها السلام
الهجوم علی بیت فاطمه علیها السلام
إتحاف السائل بما لفاطمه من المناقب و الفضائل
أسرار فضائل فاطمه علیها السلام
أم مقامات فاطمه الزهراء علیها السلام فی الکتاب و السنه
أین قبر فاطمه علیها السلام
آشنایی با زنان قرآنی
با نور فاطمه هدایت شدم
باب فاطمه صلوات الله و سلامه علیها بین سلطه الشریعه و شریعه السلطه
بانوی نور : ویژه‌نامه ایام فاطمه
بدانید منم فاطمه
بناء المقاله الفاطمیه فی نقض الرساله العثمانیه
بیست و پنج سخن پیرامون شخصیت حضرت فاطمه زهرا علیها السلام
پرتوی از اسرار فضائل حضرت فاطمه سلام الله علیها
پرتوی از مکتب زهرا علیها السلام
پرسش و پاسخ درباره زندگانی حضرت فاطمه زهرا علیها السلام
پرسش‌های مردم و پاسخ‌های حضرت زهرا علیها السلام
پژوهش گونه ای درباره مصحف فاطمه علیها السلام
تاریخ حرم ائمه بقیع و آثار دیگر در مدینه منوره
تاریخ سیاسی اسلام تا سال چهلم هجری
تاریخ سیاسی صدر اسلام
تأویل فاطمه
ترجمه دیوان حضرت فاطمه الزهراء سلام الله علیها
تصویر حضرت محمد صلی الله علیه و آله و حضرت زهرا علیها السلام در دایره المعارف اسلام(ترجمه و نقد)
تظلم الزهراء من أهراق دماء آل العباء علیهم السلام
تفضیل السیده الزهراء علیها السلام علی الملائکه و الرسل و الأنبیاء
جامع زیارات المعصومین علیهم السلام
جان پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم (نگاهی کوتاه به زندگی حضرت فاطمه علیها السلام)
جایگاه زن در نظام سیاسی اسلام
جلاء العیون در زندگانی و مصائب چهارده معصوم علیهم السلام از ولادت تا وفات
جلاء العیون: تاریخ چهارده معصوم (علیهم السلام)
چهل حدیث از حضرت فاطمه علیهاالسلام
چهل حدیث سیره فاطمی
حجاب زن مسلمان
حدیث « لو لا فاطمه »
حرکه التاریخ و سننه عند علی و فاطمه علیهما السلام
حضرت زهرا علیها السلام
حضرت فاطمه زهرا علیها السلام
حقوق خانوادگی زن
حقوق زن با نگرشی بر سیره زهرا سلام الله علیها
حقیقه مصحف فاطمه علیها السلام
حقیقت مصحف فاطمه عند الشیعه
حکمت فاطمی
حیاه الزهراء علیها السلام بعد ابیها الرسول صلی الله علیه و آله و سلم
خطب سیده النساء فاطمه الزهراء علیها السلام
خطبه حضرت زهرا سلام الله علیها
خطبه حضرت زهرا علیها السلام سند آسمانی ولایت و امامت
خطبه حضرت زهراء سلام الله علیها
خطبه حضرت فاطمه زهرا علیها السلام و ماجرای فدک
خطبه‌ی فدکیه منظوم
دادنامه حضرت زهرا (سلام الله علیها )
در حریم یاس (مجموعه زیارات حضرت زهرا سلام الله علیها)
در مکتب فاطمه علیها السلام : مجموعه ای از مقالات و سخنرانی ها
درآمدی بر سیره فاطمی (علیها السلام )
درسهائی از حضرت زهرا (علیها السلام) برای خانواده‌ها
درسهائی از حضرت زهرا (علیها السلام) برای خانواده های جوان
ذکر کثیر یا تسبیح حضرت صدیقه طاهره
رنجها و فریادهای فاطمه سلام الله علیها ترجمه کتاب بیت الاحزان
روزهای فاطمه علیها السلام
روشنی مهتاب
زن از دیدگاه اسلام و فمینیسم
زن از نگاهی دیگر
زن در اجتماع
زن در ادیان بزرگ جهان
زن در اسلام
زن در خانواده
زن در شریعت اسلامی
زن در قرآن
زن و مسائل قضایی و سیاسی
زنان و سیاست در اسلام
زندگانی چهارده معصوم علیهم السلام
زندگانی حضرت زهرا سلام الله علیها : ترجمه و تحقیق از جلد ۴۳ بحار الانوار (ترجمۀ روحانی)
زندگانی حضرت فاطمه سلام الله علیها و دختران آن حضرت
زندگانی صدیقه کبری حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
زندگانی فاطمه زهراء (سلام الله علیها) ، جعفر شهیدی
زندگانى چهارده معصوم علیهم السلام
زندگانی حضرت فاطمه علیها السلام سیده زنان عالم(ترجمه بیت الاحزان شیخ عباس قمی)
زندگی نامه خدیجه کبری و فاطمه زهرا علیهما السلام
زندگى‌نامه تاریخى على (علیه السلام)
زهرا (سلام الله علیها) گل همیشه بهار نبوت
زهرا (علیها السلام) برترین بانوی جهان ، مکارم شیرازی
زیارت معصومین علیهم السلام
سخنی شیوا در برتری حضرت زهراء (سلام الله علیها)
سرزمین یاس
سرگذشت راست : حضرت فاطمه علیها السلام
سلوا فاطمه الزهراء سلام الله علیها
سلوا فاطمه علیها السلام عن مصائبها
سه خطبه فاطمه زهرا علیها السلام
سهم زنان در نشر حدیث
سیره النبی الأعظم (صلی الله علیه و آله) و فاطمه الزهراء (علیها السلام) سید محسن امین
سیره اخلاقی – تربیتی حضرت فاطمه (علیها السلام)
سیره اخلاقی و سبک زندگی حضرت زهرا (علیها سلام)
سیره المعصومین الاربعه عشر(علیهم السلام)
سیره حضرت فاطمه (علیها سلام)
سیمای جامعه‌شناسی زنان در آیینه ی قرآن
سیمای فاطمه زهرا علیها السلام
سیمای معصومین در اندیشه امام خمینی
سیده النساء فاطمه الزهراء علیها السلام
سیمای حضرت علی علیه السلام و حضرت فاطمه علیها السلام در ادب فارسی از قرن چهارم تا نهم هجری
شبنم احساس : مناجات و سروده هایی درباره شش گوهر مدینه
شخصیت شناسی حضرت زهرا علیها السلام بر پایه کتاب و سنت
شرح خطبه حضرت زهرا علیها السلام
شرح فص حکمه عصمتیه فی کلمه فاطمیه
شرحی بر دعاهای روزانه حضرت زهرا (سلام الله علیها )
شهادت حضرت زهرا علیها السلام واقعیتی انکار ناپذیر
شهادت مادرم فاطمه سلام الله علیها در قرآن
شهیده ولایت « فاطمه علیها السلام»
صحاح الاخبار فی نسب الساده الفاطمیه الأخیار
صحاح الأخبار فی نسب الساده الفاطمیه الأخیار
صحیفه فاطمیه
صرخه النور
صفای مدینه
طلوع فاطمه سلام الله علیها: شامل مدایح و مناقب و مراثی و سرودها و نوحه ها درباره دخت گرامی پیامبر
اسلام (صلی الله علیه و آله)
ظلامات فاطمه الزهراء (علیها السلام)
ظلامه الزهراء علیها السلام فی روایات أهل السنه
ظلامه الزهراء فی النصوص و الآثار « إزاحه الإرتیاب عن حدیث الباب »
عروسی مهر و ماه: ماجرای ازدواج امیر مؤمنان علی علیه السلام و فاطمه زهرا علیها سلام
فاطمه الزهراء (علیها السلام)
فاطمه الزهراء سلام الله علیها ، سر الوجود
فاطمه الزهراء سیده نساء العالمین سلام الله علیها
فاطمه الزهراء علیها السلام قدوه الصدیقین
فاطمه الزهراء علیها السلام قدوه و أسوه
فاطمه الزهراء علیها السلام وتر فی غمد
فاطمه الزهراء علیها السلام فی دیوان الشعر العربی
فاطمه الزهراء لیله القدر
فاطمه الزهراء مشکاه الأنوار
فاطمه (سلام الله علیها) الگوی زن مسلمان
فاطمه (سلام الله علیها) الگوی زندگی
فاطمه (سلام الله علیها) حامی ولایت
فاطمه (سلام الله علیها) معیار شناخت
فاطمه (علیها السلام) برترین بانوی اسلام
فاطمه (علیها السلام) و فاطمیه: پیام ها و سخنان مرجع عالیقدر، احیاگر عزای فاطمیه، حضرت آیت الله العظمی فاضل لنکرانی قدس سره
فاطمه الزهراء علیها السلام ، محمد حسین فضل الله
فاطمه الزهراء علیها السلام من المهد الی اللحد، سید محمد کاظم قزوینی
فاطمه زهرا (س) سرور زنان عالمین
فاطمه زهرا (ع) در پرتو خورشید محمدی عبدالفتاح عبدالمقصود ترجمه حمید طبیبیان(۲جلدی)
فاطمه زهرا (علیهاالسلام)
فاطمه زهرا سلام الله علیها در شعر فارسی : از ولادت تا شهادت
فاطمه زهرا علیها السلام
فاطمه زهرا علیها السلام دختر رسول خدا صلی الله علیه و آله
فاطمه زهرا علیها السلام شادمانی دل پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم (ترجمه کتاب فاطمه الزهراء بهجه قلب المصطفی)
فاطمه زهرا علیها السلام تجلیگاه رسالت الهی
فاطمه سلام الله علیها، دختری از آسمان
فاطمه علیها السلام از نگاه علی علیه السلام
فاطمه علیها السلام بانوی بهشتی
فاطمه علیها السلام در آئینه کتاب
فاطمه علیها السلام نگین عرش
فاطمه علیها السلام در آئینه کتاب
فاطمه(سلام الله علیها) دختر محمد(صلی الله علیه و آله و سلم) ـ زندگانی تأثر برانگیز سیده زنان
فدک، شیخ جواد تبریزی
فدک ، جاسم موسوی
فدک ، حسین اوسطی
فدک در فراز و نشیب
فدک فی التاریخ
فدک فی التاریخ، شهید سید محمد باقر صدر
فدک معتبرترین سند تاریخ
فدک و العوالی او الحوایط السبعه فی الکتاب و السنه و التاریخ و الادب، سید محمد باقر حسینی جلالی
فرازهایی از زندگی حضرت خدیجه کبری علیهما السلام
فرهنگ جامع سخنان حضرت فاطمه (علیها السلام)
فرهنگ سخنان حضرت فاطمه زهرا علیها السلام
فرهنگ سخنان حضرت فاطمه علیها السلام
فرهنگ سخنان حضرت فاطمه علیها السلام (برای جوانان و عموم اقشار جامعه)
فرهنگ شهادت معصومین علیهم السلام
فضایل اهل بیت رسول(صلی الله علیه و آله و سلم) و مناقب اولاد بتول (علیها السلام)
فضائل فاطمه (علیها السلام)
فضائل فاطمه الزهراء (علیها السلام)
فضائل و مصائب حضرت زهرا علیها السلام
فضیلت حضرت زهرا علیها السلام بر حضرت مریم علیها السلام
فی نور محمد فاطمه الزهراء، عبدالفتاح عبدالمقصود
قراءه فی السیره الفاطمیه
‏قصه مدینه : تاریخ زندگی حضرت فاطمه سلام الله علیها و وقایع پس از رحلت حضرت رسول صل الله علیه و آله، شیخ علی نظری منفرد
قصه های تربیتی چهارده معصوم علیهم السلام
کتاب مادر اهمیت زن از نظر اسلام
کلیات دوازده جلدی(صامت) در مناقب و مدایح و مصائب و مراثی ائمه معصومین سلام الله علیهم اجمعین
گنجینه اخلاق جامع الدرر فاطمی
لماذا ؟! (کتاب مأساه الزهرا علیها السلام؛ شبهات و ردود)
ما نزل من القرآن فی شأن فاطمه الزهراء علیها السلام
مادران چهارده معصوم علیهم السلام هیچکدام هنگام ازدواج بیوه نبودند
مأساه الزهراء علیها السلام ، سید جعفر مرتضی عاملی(۲جلدی)
مبانی قرآنی خطبه ی فدکیه
مباهله در مدینه ، لوئی ماسینیون ، ترجمه محمود افتخارزاده
مجموعه الوثائق الفاطمیه : وثائق الخلافه و ولایه العهد و الوزاره
مجموعه مقالات فدک
محدثات شیعه
محنه فاطمه بعد وفاه رسول الله صلی الله علیه و آله
مرا به خانه زهرا (علیها السلام) ببرید
مرقد سیده النساء فاطمه الشهیده الزهراء علیها السلام فی ای مکان؟
مسأله فدک و حدیث أنا معاشر الأنبیاء لانورث ، سید علی حسینی میلانی
مسند فاطمه الزهراء رضی الله تعالی عنها (من مسانید الصحابه رضوان الله تعالی علیهم اجمعین)
مسند فاطمه الزهراء علیها السلام ، عزیزالله عطاردی قوچانی
مسند فاطمه الزهراء علیها السلام ، حسین شیخ الاسلامی تویسرکانی
مصحف فاطمی ، عبدالله امینی
مظلومیه الزهراء علیها السلام ، سید علی حسینی میلانی
مظلومیت برترین بانو ، سید علی حسینی میلانی
معارج الوصول إلی معرفه فضل آل الرسول و البتول علیهم السلام
معجزه السماء فی التوسل بفاطمه الزهراء سلام الله علیها
معرفه الإخلاص و الریاء فی مدرسه فاطمه الزهراء علیها السلام
مقام زن در قرآن و نهج البلاغه
مقام و جایگاه زن
مقامات حضرت فاطمه علیها السلام در کتاب و سنت
مقامات فاطمه الزهراء علیها السلام فی الکتاب و السنه ، شیخ محمد سند
مقامات فاطمه الزهراء فی الکتاب و السنه
مقتل چهارده معصوم علیهم السلام
مقتل فاطمه الزهراء علیها السلام، محمد منتظر واعظ
مقتل فاطمه الزهراء علیها السلام
ملکه اسلام ، خلیل کمره ای(۲جلدی)
مناقب زهرای مرضیه علیها السلام در کلام نبی اکرم صلی الله علیه و آله و سلم
مناقب علی و الحسنین و أمهما فاطمه الزهراء علیهم السلام ، محمدفؤادعبدالباقی
مناقب فاطمی در شعر فارسی شامل: مدایح دخت گرامی پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم)
موسوعه شهاده المعصومین علیهم السلام
موسوعه فاطمه الزهراء علیها السلام بنت رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم، علی عاشور(۱۰جلدی)
موسوعه کلمات سیدتنا فاطمه الزهراء (علیها السلام)
نزل الأبرار بما صح من مناقب أهل البیت الأطهار علیهم السلام
نزول سوره هل أتی فی أهل بیت المصطفی صلوات الله علیهم أجمین
نظم درر السمطین فی فضائل المصطفی صلی الله علیه و آله، و المرتضی و البتول و السبطین علیهم السلام
نظم درر السمطین فی فضائل المصطفی و المرتضی و البتول و السبطین علیهم السلام
نقش زنان در تاریخ اسلام
نگاهی به مقام حضرت خدیجه علیها السلام
نگاهی به مقام حضرت فاطمه علیه السلام
نگاهی کوتاه به زندگی حضرت فاطمه الزهرا (سلام الله علیها)
نگرشی در اسناد و مدارک هجوم به خانه صدیقه طاهره علیها السلام از قرن اول هجری تاکنون
نهج الحیاه « راه و رسم زندگی از دیدگاه حضرت زهرا علیها السلام» (فرهنگ سخنان فاطمه علیها السلام)
هدایتگران راه نور زندگینامه چهارده معصوم علیهم السلام
هذه فاطمه صلوات الله و سلامه علیها و هی قلبی و روحی التی بین جنبی، نبیل حسنی(۷جلد)
یورش به خانه وحی

برای مشاهده و دسترسی به کتابخانه تخصصی موضوعی حضرت فاطمه زهراء سلام الله علیها اینجا کلیک کنید

فخرالمحققین

فخرالدین ابوطالب محمد بن حسن بن یوسف مطهر حلى (۶۸۲ – ۷۷۱ ق)، معروف به «فخرالمحققین»، فرزند علامه حلی، از فقهای برجسته شیعی قرن هشتم، در نیمه شب بیستم جمادى‌الأولى سال ۶۸۲ هجری قمری، در شهر حلّه، در خانه بزرگ‌ترین دانشمند شیعه؛ یعنى علامه حلى متولد شد.

درشب بیستم سنۀ ۶۸۲ ق، فخر المحققّین علّامه حلّى متولد شد و وفاتش شب ۲۵ جمادى الآخر واقع شده است(وقایع الأیام ، ج ۱، ص ۳۷۹ )

او همانند پدر بزرگوارش، قبل از اینکه به حد بلوغ برسد، از تحصیل نزد استاد بى‌نیاز شد و به مرتبه‌اى از فضائل و کمالات رسید که در میان دانشمندان عصر خویش و در محافل علمى و فکرى به «فخرالمحققین» لقب یافت. فخرالمحققین از نظر علمى و فضل و کمال فرهنگى، شخصیتى ممتاز و فوق‌العاده بود و از نظر ادب و اخلاق و صفات پسندیده انسانى نیز سرآمد جوانان روزگار بشمار مى‌رفت. پدر بزرگوارش به او عشق مى‌ورزید و به وجودش افتخار مى‌کرد.

فخرالمحققین محمّد بعد از ۸۹ سال زندگانى بابرکت و تلاش و کوشش در راه ترویج معارف اهل‌بیت(علیهم السلام) در ۲۵ جمادی‌الثانی ۷۷۱ قمری برابر با ۱۲ بهمن ۷۴۸ شمسی، نداى حق را لبیک گفت و به سراى باقى شتافت.

آثار وی عبارت است از:

 1. إیضاح الفوائد؛
 2. تحصیل النجاه فی اصول الدین؛
 3. شرح کتاب نهج المسترشدین؛
 4. شرح مبادی الأصول؛
 5. غایه السئول (شرح تهذیب الوصول علامه)؛
 6. جامع الفوائد؛
 7. حاشیه بر إرشاد الأذهان علامه؛
 8. الکافیه الوافیه؛
 9. منبع الأسرار؛
 10. مناسک حج؛
 11. رساله فخریه؛
 12. رساله پرسش و پاسخ؛
 13. المسائل المظاهریه؛
 14. واجبات الصلوه الثمانیه.

کتاب های چاپ شده و موجود در پایگاه کتابخانه دیجیتال نورلایب :

نسخه جدید نرم افزار تلفن همراه نورلایب

با تلاش مهندسان و پژوهشگران مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی، نسخۀ ۱٫۰٫۴ نرم‌افزار کتابخانه دیجیتال نورلایب؛ برترین بانک اندرویدی متن و تصویر کتاب های علوم اسلامی، عرضه شد.

نمایش تصویر بزرگ جلد کتاب‌ها در صفحه اطلاعات کتاب، امکان رفرش صفحات کتاب در صورت عدم نمایش محتوا، مرتبط‌یابی با استفاده از تصویر، نمایش کتابخانه‌های موضوعی و لیست کتب مرتبط با آن‌ها، بازگشت امکان انتخاب متن کتاب جهت جستجو و رفع مشکل نصب در برخی دستگاه‌ها با اندروید ۴، از جمله تغییراتی است که در نسخه ۱٫۰٫۴ این نرم‌افزار، علاوه بر قابلیت‌های نسخه‌ی قبل، در اختیار کاربران قرار گرفته است.

لازم به ذکر است این نرم‌افزار با بهره‌گیری از گنجینه‌ی غنی منابع پایگاه کتابخانه دیجیتال نورلایب با بیش از بیست و دو هزار و پانصد عنوان کتاب درحدود ۳۹،۸۰۰ جلد کتاب، در جهت بهبود فضای مطالعه و تحقیق؛ همراه با قابلیت های پژوهشی فراوان در اختیار محققان و دانش پژوهان قرارگرفته است.

دریافت رایگان نرم افزار کتابخانه علوم اسلامی نورلایب

شیطان پرستى

میل به پرسش از نیازهاى اساسى و درونى انسان است که او را نسبت به موجودى برتر، خالق، هستى بخش، بى‌نیاز، مؤثر تمام و کمال و هدایت‌گر به سمت رشد و تعالى، خاضع و خاشع مى‌کند. همین نیاز درونى و بشرى است که در طول سال‌هاى متمادى، انسان را به پذیرش موجودى مافوق خود وادار نموده است و قوت دین در اراده وجودى انسان و ارتباط او با خالق، از همین پایه نشأت مى‌گیرد. از آنجایى که بشر به دلیل فقدان آگاهى از ظرفیت‌هاى درونى خود و نیز جهل نسبت به عظمت توحید، همواره در پیدا کردن مصادیق تحقق این نیاز بى‌بدیل، دچار اشتباه بوده است لذا دشمنان درونى و بیرونى او اعم از شیطان و نفس اماره و نیز دستگاه طاغوت در هر دوره و زمان، با حداکثر سوء استفاده از این نیاز و جهل، نسبت به ساخت معبودهاى جعلى اقدام نموده‌اند و شیطان رهبر این جبهه باطل در گمراهى بشر از مسیر حق است و او براى این مبارزه با خدا قسم جلاله یاد کرده است.

حال کار بشر به کجا رسیده است که شیطان، این دشمن قسم خورده براى او خدایى مى‌کند، جاى بسى تعجب و سؤال است!!؟ شیطان پرستى اگر چه در باطن همه مدعیان خداپرستى که غیر خدا را به خدایى گرفته‌اند وجود دارد لکن حضور بى‌پرده او در مسلک تازه به دوران رسیده‌اى به عنوان «شیطان پرستى» به منصه ظهور رسیده است.

در دوره‌اى که تهاجم فرهنگى و تأثیر فرهنگ غرب، انسان امروزى را دائم به گرایش‌هاى شیطانى و ضد انسانى وسوسه و دعوت مى‌کند و ذهن وى را از توجه به ماوراء بازمى‌دارد، طرح مباحث عرفانى در جهت بازشناسى سؤال‌هاى اساسى اعتقادى مى‌تواند انسان‌هایى که راه خود را گم کرده‌اند، به صراط مستقیم هدایت کند و او را به افق‌هاى وسیع‌تر و روشن‌ترى سوق دهد. این تفهیم و تفهم امکان‌پذیر نیست؛ مگر با درک آموزه‌هاى قطعى عرفانى و اشارات عارفان راستین‌مسلک از یک‌سو و از سوى دیگر شناسایى و شناساندن عرفان‌هاى دروغین وارداتى که امروزه در انحراف افراد مختلف جامعه به‌گونۀ جدى اثر دارند. در این میان، «شیطان‌پرستى» نِحله‌اى نوظهور است که از این معادله استثنا نیست. این نحله، با گسترشى روزافزون همراه با فِرَق باطل دیگر، سعى در از میان بردن معارف الهى و جایگزین ساختن افکار و عقاید باطل و سخیف در میان افراد جامعه به ویژه جوانان دارد.

شیطان پرستی نویسنده :مظاهری سیف، حمید رضا  پژوهشکده باقر العلوم ناشر: شرکت چاپ و نشر بین الملل سازمان تبلیغات اسلامی محل نشر: تهران سال نشر: ۱۳۹۲ش

شناخت و بررسی شیطان پرستی نویسنده : امین خندقی، جواد تهیه و تنظیم : موسسه فرهنگی ولاء منتظر ناشر: موسسه فرهنگی ولاء منتظر (عج) محل نشر: قم – ایران سال نشر : ۱۳۹۱ش

شیطان کیست؟ نویسنده : قنبریان، علی ناشر: درخت زندگی محل نشر: تهران سال نشر : ۱۳۹۵ش

شیطان در کمین گاه

شیطان در کمین گاه نویسنده: صالحی حاجی آبادی، نعمت الله ناشر: گلهای بهشت محل نشر: قم سال نشر: ۱۳۹۰ش

الشیطان علی ضوء القرآن نویسنده: علوی، عادل ناشر: موسسه ام القری محل نشر: بیروت – لبنان سال نشر: ۱۴۲۴ق

شیطان در قرآن نویسنده : قنبریان، علی ناشر: صبا محل نشر: تهران – ایران سال نشر: ۱۳۹۴ش

دسترسی به مقالات مرتبط با شیطان پرستی در پایگاه حوزه

شهید اول در یک نگاه

ابوعبدالله شمس‌الدین محمد بن مکی بن محمد شامی عاملی جزینی (۷۳۴-۷۸۶ق) معروف به شهید اول، از علماء و محققان سرشناس شیعه در قرن هشتم قمری، از منطقه جبل عامل لبنان، از مهم‌ترین آثار ایشان، مى‌توان از «اللمعه الدمشقیه» نام برد که جزء کتاب‌هاى درسى حوزه علمیه مى‌باشد و دارای شروح فراوانی است.

ولادت

شهید اول در سال ۷۳۴ق، به دنیا آمد. وی اهل جبل عامل منطقه‌ای است در جنوب لبنان و از قدیمی ترین مراکز تشیع است و هم اکنون نیز یک مرکز شیعی است. پدرش، جمال‌الدین نیز از دانشمندان بزرگ زمان خود بوده است. اجداد و فرزندان شهید اول همگی اهل فضل و علم و از دانشمندان عصر خویش بودند.

شهادت

زمانى که حکومت دمشق به سلسله جراکسه رسید و در اختیار فردى به نام «بیدمر» افتاد، ایشان نیز مورد حسد قرار گرفت و عده‌اى از بى‌دینان به اتهامات واهى و ساختگى او را به زندان انداختند؛ به این بهانه که مدعى شدند شهید اول از اسلام برگشته است و با نهضت سربه‌داران در ایران ارتباط دارد و نامه‌اى براى حاکم دمشق ارسال کرده و خواستار محاکمه وى شدند. این حیله افراد بى‌دین، کارساز شد و ایشان به زندان افکنده شد و حتى نامه‌هاى این فقیه سترگ به حاکم کارگر نیفتاد.

این شهید سرافراز، سرانجام در روز پنج‌شنبه، نهم جمادى‌الاول سال ۷۸۶ق، در سن ۵۲ سالگى، پس از محاکمه و صدور حکم قتل وى توسط قضات دربارى، در قلعه دمشقِ شام، به شهادت رسید. پس از شهادت، بدن مقدسش را به دار زدند، سپس سنگ‌سار کردند و آن‌گاه جسم بى‌جانش را سوزاندند تا آثارى از او باقى نماند؛ به همین خاطر است که مرقدى براى این فقیه بزرگ نمى‌شناسیم تا بر سر مزارش عاشقانه تبرک جوییم.

شیخنا الأعظم فخر الشیعه وَتاج الشریعه وَالرکن العمید، تاج الفقهاء، شمس الملّه وَالدین أبو عبدالله الشیخ محمّد بن مکّی العامِلی الشهید (أحلّه الله أعلى غرف الجنان). قُتِلَ بِالسیف ثُمّ صُلِبَ ثُمّ رُجِمَ ثُمّ أُحرِق بِالنار بِبلده دمشق فی دوله بیدمر وَسلطنه برقوق بِفتوى المالکی یسمّى برهانُ الدین وَعباد بن جماعه الشافعی بعد أن حبس فی القلعه الدمشقیه سنه کامله. وَمصنّفاته -‎‎ طاب ثراه -‎‎ فی الفقه وَالأُصول وَغیرهما کالذکرى وَالدروس وَالبیان وَالقواعد وَالألفیّه وَالنفلیّه وَ [غایه] المراد وَشرح الإرشاد جلیله الفوائد متداوله بین أهل العلم وَهِی فی أعلى مراتب التحقیق وَالتنقیح. وَمنها اللمعه الدمشقیه التی صنّفها فی سبعه أیّام وَماکان یحضره غیر المختصر النافع. وَمنها المجامیع الثلاثه رأیت إحداها بِخط الشیخ محمّد الجبعی جدّ شیخنا البهائی إلى غیر ذلک. وَهو رحمه الله أوّل مِن لقّب بالشهید وَأوّل مَن هذّب کتاب الفقه عن نقل أقاویل المخالفین وَکان مِن نعم الله تعالى علیه أن جعل العلم وَالفضل وَالتقوى فیه وَفی أهله وَأولاده ذکوراً أو إناثاً وَکان عمره الشریف اثنین وَخمسین سنه منبع کتاب وقایع الأیام (فیض العلام فی عمل الشهور و وقایع الأیام ) نویسنده :قمی، عباس مصحح :صادقی، محسن و مردی، عباسعلی ناشر: نور مطاف

آثار شهید اول

 1. موسوعه الشهید الأول (۲۰جلدی) نویسنده :شهید اول، محمد بن مکی نویسنده : مختاری، رضا اشراف : ناطقی، علی اوسط گردآورنده : مرکز العلوم والثقافه الاسلامیه، مرکز احیاء التراث الاسلامی محقق : مجموعه من المحققین ناشر :مرکز العلوم و الثقافه الاسلامیه، معاونیه الابحاث لمکتب الاعلام الاسلامی فی الحوزه العلمیه، قم المقدسه محل نشر: قم – ایران سال نشر :۱۴۳۰ق
 2. اللمعه الدمشقیه فی فقه الإمامیه نویسنده :شهید اول، محمد بن مکی محقق : مروارید، علی اصغر محقق : مروارید، محمد تقی ناشر:الدار الاسلامیه – دار التراث محل نشر: بیروت
 3. الأربعون حدیثا نویسنده :شهید اول، محمد بن مکی مترجم : کوشا، محمدعلی ناشر :نهاوندی محل نشر :قم – ایران سال نشر :۱۳۷۴ش
 4. البیان نویسنده :شهید اول، محمد بن مکی محقق : حسون، محمد ناشر: محمد الحسون محل نشر: قم – ایران سال نشر :۱۳۷۱ش
 5. الدره الباهره من الأصداف الطاهره نویسنده :شهید اول، محمد بن مکی مترجم : مسعودی، عبدالهادی ناشر: آستانه مقدسه قم، انتشارات زائرمحل نشر: قم – ایران سال نشر: ۱۳۷۹ش
 6. القواعد و الفوائد فی الفقه و الاُصول و العربیه (۲جلدی) نویسنده :شهید اول، محمد بن مکی محقق : حکیم، عبدالهادی سید محسن ناشر: مکتبه المفید محل نشر: قم – ایران
 7. المزار نویسنده :شهید اول، محمد بن مکی محقق : بدری، محمود ناشر: موسسه المعارف الاسلامیه محل نشر: قم – ایران سال نشر: ۱۴۱۶ق
 8. ذکری الشیعه فی أحکام الشریعه (۴جلدی) نویسنده : شهید اول، محمد بن مکی محقق : مؤسسه آل البیت علیهم السلام لاحیاء التراث ناشر: موسسه آل البیت (علیهم السلام) لإحیاء التراث محل نشر : قم – ایران سال نشر : ۱۳۷۷ش
 9. غایه المراد فی شرح نکت الإرشاد (۴جلدی) نویسنده : شهید اول، محمد بن مکی نویسنده : علامه حلی، حسن بن یوسف محقق : مختاری، رضا محقق : مرکز الابحاث و الدراسات الاسلامیه نویسنده : شهید ثانی، زین‌ الدین بن علی ناشر: مرکز الابحاث و الدراسات الاسلامیه محل نشر: قم – ایران سال نشر: ۱۳۷۳ش
 10. المزار نویسنده :شهید اول، محمد بن مکی محقق : مدرسه الامام المهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف محقق : موحد ابطحی اصفهانی، محمدباقر ناشر: مدرسه الإمام المهدی (علیه السلام‌) محل نشر: قم – ایران سال نشر: ۱۴۱۰ق
 11. عناوین الاحکام ( ترجمه و شرح متن لمعه) ۴جلدی نویسنده : شهید اول، محمد بن مکی محقق: ذهنی تهرانی، محمد جواد ناشر: وجدانی محل نشر: قم – ایران سال نشر: ۱۳۷۳ش
 12. شرح کتاب حدود «شرح اللمعه الدمشقیه» نویسنده : مسعودی‌علوی، اسدالله نویسنده : شهید اول، محمد بن مکی ناشر: موسسه در راه حق محل نشر: قم – ایران سال نشر: ۱۳۹۵ش
 13. شرح اللمعه الدمشقیه (۲جلدی) نویسنده : شهید ثانی، زین‌ الدین بن علی نویسنده : شهید اول، محمد بن مکی ناشر: ناصر محل نشر: قم – ایران سال نشر: ۱۴۱۳ق
 14. شرح الروضه البهیه (۵جلدی) شارح : دشتی نجفی، احمد نویسنده : شهید اول، محمد بن مکی نویسنده : شهید ثانی، زین‌ الدین بن علی ناشر: مجمع الذخایر الاسلامیه محل نشر: قم – ایران سال نشر: ۱۴۲۹ق
 15. النجعه فی شرح اللمعه ۱۱جلدی شارح: شوشتری، محمدتقی نویسنده: شهید اول، محمد بن مکی مصحح: غفاری، علی‌ اکبر ناشر: مکتبه الصدوق محل نشر :تهران – ایران سال نشر: ۱۳۶۴ش
 16. الروضه البهیه فی شرح اللمعه الدمشقیه کلانتر ۱۰جلدی نویسنده : شهید ثانی، زین‌ الدین بن علی محقق :کلانتر، محمد ناشر: موسسه الاعلمی للمطبوعات محل نشر: بیروت – لبنان
 17. الروضه البهیه فی شرح اللمعه الدمشقیه ۳جلدی نویسنده : شهید اول، محمد بن مکی شارح : شهید ثانی، زین‌ الدین بن علی حاشیه نویس : سلطان العلماء، حسین بن محمد مصحح : قاروبی تبریزی، حسن ناشر : دار التفسیر محل نشر: قم – ایران سال نشر : ۱۴۲۷ق
 18. الدره الباهره من الاصداف الطاهره (طبع جدید) نویسنده : شهید اول، محمد بن مکی محقق : مسعودی، عبدالهادی ناشر: آستانه مقدسه قم، انتشارات زائر محل نشر: قم – ایران سال نشر: ۱۳۷۹ش
 19. التعلیقات علی شرح اللمعه الدمشقیه نویسنده : آقاجمال خوانساری، محمد بن حسین مصحح : رجایی، مهدی نویسنده : شهید اول، محمد بن مکی نویسنده : شهید ثانی، زین‌ الدین بن علی ناشر: المدرسه الرضویه محل نشر: قم – ایران سال نشر: ۱۳۶۴ش
 20. الروضه البهیه فی شرح اللمعه الدمشقیه ۱۰جلدی شارح : شهید ثانی، زین‌ الدین بن علی مصحح : کلانتر، محمد نویسنده : شهید اول، محمد بن مکی ناشر: دارالتعارف للمطبوعات محل نشر: بیروت – لبنان

دسترسی به مقالات مرتبط با شهید اول در پایگاه حوزه

سپاه قدس

مأموریت سپاه از دیدگاه مقام معظم رهبری

به نظر من، سه مأموریت عمده براى سپاه وجود دارد که اینها را باید توجه کنند:

اول: دفاع مسلحانه از انقلاب و نظام اسلامى است که این، مأموریت محورى سپاه پاسداران انقلاب اسلامى است.

دوم: سازماندهى و آموزش ارتش بیست میلیونى است. این ارتش که اول بار امام عزیزمان در اولین ماههاى انقلاب بر زبان مبارکشان جارى کردند و از آن یاد نمودند، باید وجود خارجى پیدا کند…

مأموریت سوم همان چیزى است که امروز سپاه پاسداران در قالب سپاه قدس یا نیروى قدس، از آن یاد مى‌کند و امام بزرگوارمان تشکیل هسته‌هاى مردمى حزب الله در سراسر جهان را یکى از آرزوهاى خود و یکى از دستاورهاى کارآینده انقلاب اسلامى در سطح جهان قرار دادند.

بى‌شک سپاه پاسداران انقلاب اسلامى در این مورد مأموریتى خواهد داشت. ما نمى‌گوییم به جایى لشکرکشى مى‌کنیم و در امور دیگران دخالت خواهیم کرد، اما مى‌گوییم که نیروى نظامى منظم انقلابى مجرّب در اولین کشورى که با انقلاب اسلامى پدید آمده است. یقیناً در قبال هسته‌هاى مسلّح حزب اللّه در سراسر جهان خالى از مسؤولیت نیست.

سپاه از دیدگاه مقام معظم رهبری، نمایندگی ولی فقیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، پژوهشکده تحقیقات اسلامی ، ناشر :سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، نمایندگی ولی فقیه، مرکز تحقیقات اسلامی ، محل نشر: قم – ایران ۱۳۷۱ش