Category: دسته‌بندی نشده

ارسال کتاب برای کاربران کتابخانه دیجیتال نور

تعدادی از دوستان و کاربران کتابخانه دیجیتال نور وقتی با این پایگاه کتابخانه ارزشمند مواجه می شوند شگفت زده می شوند. هنگام استفاده آن بنا به مقتضیات پایگاه و یا مشکلاتی که در سرعت اینترنت با آن مواجه هستند از مجموعه درخواست ارسال کتاب را دارند. اما پایگاه بنا به دلایلی از این اقدام معذور می باشد. نخست آنکه ارسال کتاب از طریق ایمیل یا پست کردن آن با ماهیت ایجاد کتابخانه آنلاین منافات دارد و این سنت اشتباه و غلط خواهد بود که مجموعه را از حرکت درست و اصلاح امور باز می دارد. دوم انکه مرکز تحقیقات کامپیوتری نور و مجموعه گروه  کتابخانه دیجیتال نور، با نیروها در اختیار وظایفی بنا بر تخصص و توانایی نیروها تعریف نموده است که با اجابت کردن درخواست ارسال کتاب علاوه بر اتلاف وقت نیروها و بازماندن از کار اصلی، موجب ازدیاد درخواست ها کاربران خواهد شد.

چنانچه خواهان در اختیار داشتن کتابهای کتابخانه هستید شاید متذکر شدن این نکته خالی از لطف نباشد که اغلب کتاب های پایگاه در نرم افزارها موجود می باشد که با خرید نرم افزارها می توانید از کتابهای آن استفاده نمایید. چنانچه خواسته باشید بدانید کتاب مورد نظر شما در کدام نرم افزار یا پروژه مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی نور استفاده شده است می توانید با طریق ارسال ایمیل مطلع گردید.

توضیحات درباب اخطار این صفحه در سیستم دارای داده نمایشی نمی باشد

از آنجا که کتابهای موجود در پایگاه کتابخانه دیجیتال نور ابتدا در نرم افزارها مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی نور اماده و منتشر شده است و سپس آماده سازی و در پایگاه بارگذاری می شود. تعدادی از این اشکالات به خاطر این می باشد این کتابها مخصوص کتابخانه آماده سازی نشده اند و می بایست اشکالات کتابها از پایه مرتفع گردد.

از ابتدا که کتابها در مرکز تایپ و تصحیح و مقابله شده اند مناسبت نرم افزارها تمام متن تایپ نشده اند به طور مثال کتابی که صرفا بخشی از کتاب که مطلبی درباره طب داشته است تایپ و برای نرم افزار طب آماده سازی شده است و نه تمام کتاب و وقتی ما این کتاب را در سایت منتشر می کنیم نواقصی پدید می اید. از این جمله مقدمه کتابها می باشد. کتابی که از آغاز کتاب تا متن اصلی یک سری شماره صفحه خورده است و دوباره با شروع متن اصلی کتاب شماره صفحه 1 شروع می شود که مقدمه این کتاب ها اسکن شده است ولی تایپ نشده است و هنگام آپلود دچار ناهماهنگی می شود.

کتابی را مشاهده می کنیم که چون برای نرم افزار گنجینه روایات نور محیا شده است یک صفحه در میان که متن آن فارسی بوده است تایپ شده است و صفحات عربی آن تایپ نشده است و به همین دلیل یک صفحه در میان با عبارت صفحه در سیستم دارای داده نمایشی نمی باشد مواجه می شوند.

این نکته را نیز اضافه باید اضافه کرد که صفحات سفید، صفحات که داری نسخ خطی، نقشه، فهرست و … می باشد که در نرم افزار مشخصات آن صفحه ورود اطلاعات نشده است آن صفحه دارای داده نمایشی نمی باشد.

پایگاه در صدد آن می باشد تا این اشکالات را مرتفع نماید که با وجود حجم زیاد این اشکالات، رفع آن با کندی پیش می رود.

ارائه تمام متن کتاب و امکان جستجو در آن؛ ویژگی برتر کتابخانه دیجیتال نور

در کنار انتشار فیزیکی کتاب و کتابخانه های سنتی با پدیده ای به نام کتاب الکترونیک و کتابخانه های الکترونیک مواجه هستیم که هیچ کدام تا این لحظه نتوانسته موجب نفی آن دیگری شود و هر کدام مخاطبان خودشان را دارند و علاوه بر فواید و مزیت ها، چالش هایی را نیز پیش رو دارند.

همکنون نیز که مصادف با شروع شانزدهمین نمایشگاه بین المللی کتاب می باشد مشتاقان بسیار زیادی از سرتاسر کشور جهت خرید کتاب به سمت خودش جذب کرده است تا در بزرگترین همایش فرهنگی کشور شرکت نمایند. اما بی شک گران شدن کاغذ و قیمت تمام شده کتاب بر پایین امدن قدرت خرید کتاب بر علاقه مندان آن نیز تاثیر منفی خواهد داشت. با این نگاه بی شک جایگاه کتابخانه های دیجیتال افلاین و انلاین جایگاه ویژه ای پیدا خواهد کرد. علاقه مندان کتاب برای اینکه به صرفه ترین کتاب ها را برای مطالعه تهیه نمایند می بایست کتابهایی را بخرند که بیشترین مراجعه را دارند وگرنه خرید کتابهای مرجع که گاه گاه به آن سر می زنند و گاهی برای مدت های مدید در گوشه ای بدون استفاده می ماند امتناع نمایند. کتابهایی درسی و کتابهای جدید و.. ناچار از خرید آنها هستیم ولی چنانچه بخواهیم در یک مجموعه حدیثی کار کنیم شاید مناسب باشد که سراغ نرم افزار جامع الاحادیث یا کتابخانه دیجیتال نور(www.noorlib.ir) ؛که کتابهای این نرم افزار را به صورت آنلاین منتشر می کند؛ مراجعه نماییم. تحقیق و پژوهش با استفاده از این ابزار و تکنولوژی جدید بی شک می تواند علاوه بر سرعت و به گسترگی و شمول منابع ما بیفزاید و ضمنا لازم نباشد تا برای خرید این مجموعه ها هزینه پرداخت کنیم و ضمنا با مراجعه به کتابخانه های دیجیتال شاهد رشد و گسترش این نوع کتابخانه ها باشیم.

در کشورهای اروپایی با اینکه علاقه به مطالعه کتابهای فیزیکی و کاغذی وجود دارد ولی در کنار آن کتابخانه ها و منابع دیجیتال جهت تحقیق و پژوهش، پژوهشگران و دانشگاهیان بسیار افزایش پیدا کرده است به گونه ای که کتابها و مجلاتی را مشاهده می کنیم که پیش از انتشار کاغذی آنها می توانیم در قالب دیجیتال در فضای وب آنها را پیدا کنیم. از طرف دیگر با پدیده جالبی نیز مواجه هستیم که اندک اندک نشر کاغذی در بعضی از موارد در حال حذف شدن هستند و مجلات الکترونیک مورد توجه بیشتر قرار می گیرند.

رشد کتابخانه ها دیجیتال و امکانات گسترده ای که کتابخانه های دیجیتال فراهم می کند همچون امکان استفاده در تمام ساعات شبانه روز، بدون محدودیت جغرافیایی، امکانات جستجوی پیشرفته در تمام متن کتاب و … می بایست فضای اقبال  در میان محققان و دانشگاهیان چه دانشجویان و چه اساتید را ایجاد کند. توصیه می کنیم ضمن استفاده از این پایگاه، کتابخانه دیجیتال نور را به دوستان خودتان نیز سفارش کنید کتابخانه ای که به صورت رایگان منابع آن را در اختیار شما قرار داده و چنانچه صاحب وبلاگ یا وب سایتی هستید لینک آن را نیز جهت معرفی درج کنید تا علاقه مندان بیش از پیش با این سایت و امکانات آن آشنا شوند

پیشنهاد کتاب به کتابخانه دیجیتال نور

تعدادی از کاربران کتابخانه دیجیتال نور اظهار لطف می کنند و کتاب هایی را پیشنهاد می کنند تا در پایگاه کتابخانه دیجیتال نور اضافه شود که لازم است در این باره توضیحاتی خدمت دوستان عرض نماییم. کتابخانه دیجیتال نور با هدف عرضه دتیای موجود در نرم افزارهای مرکز در فضای وب راه اندازی شده است با این نگاه اولویت اول کتابخانه دیجیتال کتابهای عرضه شده در نرم افزارها می باشد. این کتاب ها پیش از این تمام مراحل تولید دیتا اعم از گزینش بهترین و مفیدترین کتاب ها توسط کارشناسان خبره تا اقدامات مالکیت معنوی آن را طی کرده است و پس از تایپ و اماده سازی آن در نرم افزارها ارائه شده است. با این نگاه کتابخانه دیجیتال نور در عرضه این کتاب ها و محتوا آن صرفا می بایست برای عرضه در وب آماده سازی و رفع اشکال شوند و گروه کتابخانه دیجیتال از گزینش و دیگر اماده سازی های دیتا معاف می باشد. بنابرین پیشنهاد کتاب جدید تا زمان آپلود تمام کتاب ها برای کتابخانه میسر نمی باشد.

ضمنا برخی از کتابهای پیشنهادی در چرخه آپلود می باشد که به مرور زمان در سایت منتشر می شوند.

کتابخانه دیجیتال نور؛ کتابخانه ای برای مطالعه و پژوهش

کتابخانه دیجیتال نور (www.noorlib.ir)، مخزنی نیست که صرفا مجموعه ای از کتاب ها را عرصه کرده باشد بلکه اکثر کتاب های آن با هزینه های فراوان همچون تایپ، اصلاح متن، موضوع زنی فراهم شده است تا به نحوی کاربران بتوانند در داخل متن آن به جستجو بپردازند و از نمایه های تحقیقی محققان نیز بهره ببرند و تا از  امکان یافتن بهترین و مفید ترین بخش کتاب برای یک پژوهشگر فراهم گردد. ضمنا پایگاه تلاش می کند تا به این مفهوم، با تمام مشقاتی که برای کاربران ایجاد می شود ، بنا به محدودیت سرعت و هزینه، اعتبار بخشیده و آنان را با نحوه و چگونگی تعامل سازنده با کتابخانه دیجیتال آشنا کند. با این نگاه کاربر با استفاده از ابزار جستجو و انواع فهرست می تواند اقدام به پژوهش کند و پیوند دائم با پایگاه داشته باشد. دانلود تمام متن کتاب با این نگاه امکان فرعی برای پایگاه بشمار می اید.

اما تقاضا برای گنجاندن امکان دانلود در کتابخانه دیجیتال نور رو به افزایش بود و هست. پایگاه در گام نخست امکان سه بار دانلود و در هر نوبت 20 صفحه را برای کاربران فراهم کرد تا نه تمام کتاب را بلکه قسمتی از کتاب را دانلود نمایند تا به قسمتی از نیازهای کاربران پاسخ داده شود.

با بررسی اجمالی کتابخانه های انلاین مطرح دنیا مانند کوئستیا(questia.com)، اکسفورد (oxfordscholarship.com)، اینفرماورد(informaworld.com)، اشپرینگرلینک(springerlink.com) و ….که کاربران آن، چه حقیقی و حقوقی علاوه بر دریافت هزینه اشتراک بالا، امکانات دانلود گسترده را به کاربرانش نمی دهد. علاوه بر دانلودها به صورت فصل به فصل یا صرفا نمایش صفحات، رفتار کاربران را رصد و تذکراتی را به کاربرانشان خاطر نشان می شوند.

از معضلات ایجاد کتابخانه دیجیتال دانلود محتوای کتابخانه و بازنشر آن در سایت های دیگر می باشد که امید  مجموعه را جهت ادامه تلاش از مجموعه می ستاند. شما نیز با بزرگواری خودتان محدودیت هایی پیش روی ما را پذیرا باشید. استفاده خوب و مفید شما از کتابخانه بهترین دلگرمی برای مجموعه در جهت ارتقا پایگاه کتابخانه دیجیتال نور می باشد.

این نکته را باید خاطر نشان شد که دانلود برای کتاب هایی که داری تصویر می باشند فعال می باشد و کتاب هایی که فاقد تصویر هستند لینک دانلود نیز در آن ها فعال نمی باشد

 

 

پوسته زبان عربی به زودی در پایگاه کتابخانه دیجیتال نور منتشر خواهد شد

کتابخانه دیجیتال نور با دارا بودن منابع دست اول عربی در زمینه علوم اسلامی مورد توجه بسیاری از کاربران کشورهای عربی قرار گرفته است که لازم بود تا منوها و گزینه ها(اینترفیس) پایگاه به زبان عربی آماده شود تا کاربران کشورهای دیگر نیز بتوانند از این پایگاه به آسانی استفاده نمایند. در میان کشورهای عربی کشورهایی چون مصر، عراق، لبنان، عربستان، بحرین و… بیشترین مراجعه را به پایگاه داشته اند. علاوه بر راه اندازی پوسته عربی، به روز رسانی و افزایش تعداد کتابها را شاهد بوده ایم که طی سه ماه کار و تلاش مستمر پایگاه، از 9500 جلد کتاب تعداد کتاب ها به 12 هزار جلد رو به فزونی بوده است.

با وجود اینکه هنوز اینترفیس عربی راه اندازی نشده است ولی کشور مصر هفتمین، عربستان نهمین، مراکش دوازدهمین، عراق چهاردهمین، امارات پانزدهمین و لبنان و بحرین نیز به ترتیب هفدهمین و هیجدهمین رتبه در جمع بازدید در کشورهای عربی را در بر می گیرد که غالبا کتابهای تفسیر را بازدید و مطالعه می کنند

 

 

کتابخانه دیجیتال نور برترین پایگاه کتابخانه‌ای کشور شد

به گزارش خبرگزاری فارس از قم به نقل از نور سافت، مدیر پایگاه نورلایب با اشاره به این موفقیت اظهار کرد: این موفقیت به خوبی نشان می‌دهد کاربران تشنه دسترسی به منابع و کتاب‌های دست اول در فضای اینترنت هستند تا بتوانند در عرصه تحقیق و پژوهش فعالیت کنند.

احمد عباسی با اشاره به تاریخچه راه‌اندازی این پایگاه بیان داشت: پایگاه کتابخانه دیجیتال نور، پایگاه کتابخانه‌ای است که به عرضه کتاب‌های تخصصی حوزه علوم اسلامی و انسانی در فضای اینترنت می‌پردازد.

عباسی گفت: مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی تحلیل و طراحی پایگاه کتابخانه دیجیتال نور را در سال 1386 شروع کرده و نسخه آزمایشی آن را در سال 1387 منتشر کرد و یک سال پس از آن یعنی در سال 1388 با هدف اصلی ارائه خدمات و منابع پژوهشی در زمینه کتاب و منابع علوم اسلامی و انسانی و آسان کردن دسترسی پژوهشگران و دانش‌پژوهان به منابع مورد نیاز خود به صورت رسمی آن را افتتاح کرد.

این محقق و پژوهشگر علوم اسلامی افزود: ارائه کتب موجود در نرم‌افزارهای مرکز نور در فضای اینترنت، دسترسی آسان کاربران به منابع اصلی علوم اسلامی و انسانی بدون هیچ‌گونه محدودیت جغرافیایی و محدودیت زمانی، بهره‌گیری از بهترین ابزار بازیابی اطلاعات همچون ابزارهای جستجوی ساده و پیشرفته، فهرست موضوعی و فهرست الفبایی، ایجاد فضایی مناسب برای انجام فعالیت‌های پژوهشی و دارا بودن قفسه شخصی کتب و… از اهداف کلی راه‌اندازی پایگاه کتابخانه دیجیتال نور (نورلایب) است.

عباسی تصریح کرد: در حال حاضر این پایگاه حاوی بیش از 5 هزار و 300 عنوان کتاب مشتمل بر 10 هزار و 253 جلد کتاب است که موضوعات مختلف علوم اسلامی از جمله علوم قرآن و تفسیر، علوم حدیث، ادعیه و زیارات، نهج‌البلاغه، کلام و فلسفه، جغرافیا، تاریخ و سیره، فقه، اصول، اخلاق و عرفان، ادبیات و منطق، فرق و مذاهب اسلامی و… را در بر می‌گیرد.

وی بیان داشت: علاقه‌مندان می‌توانند با مراجعه به پایگاه نورلایب به نشانی www.noorlib.ir و ثبت‌نام و فعال‌سازی روند ثبت‌نام خود از کلیه اطلاعات و مطالب این پایگاه به صورت تمام متن و تصویر استفاده کنند.